Česky English

Úvodní stránka Kalendář akcí Slavnostní předání cen vítězům regionálního kola soutěže "European Satellite Navigation Competition 2014"

Slavnostní předání cen vítězům regionálního kola soutěže "European Satellite Navigation Competition 2014"

Slavnostní předání cen vítězům regionálního kola soutěže "European Satellite Navigation Competition 2014"

Datum: 30.10.2014 13:00 - 30.10.2014 15:00

Přihlašování již bylo uzavřeno.

Místo konání: Ministerstvo dopravy, nábř. Ludvíka Svobody 12, Praha 1, 13 00.

Slavnostní předání cen vítězům proběhlo dne 30.října 2014 v prostorách Ministerstva dopravy v Praze za přítomnosti zástupců Ministerstva dopravy, Agentury pro evropský GNSS (GSA) a představitelů společnosti BIC R&D s.r.o.


Vítězem regionálního kola ČR, se stal Juraj Kisztner s projektem 4vision, systémem navrženým pro nevidomé a slabozraké. 4vision je úspěšně odzkoušený prototyp systému, který využívá Kinect (periferní zařízení pro herní konzole X-box od společnosti Microsoft, jenž se skládá ze senzorů a kamer, jež umožňují ovládání videoher rovnou pohybem těla bez jakýchkoliv dalších ovládacích prvků) pro jiný účel než byl navržen – k detekci překážek. Společně s mapovými podklady a GNSS přijímačem je upravený Kinect nástrojem, který, pokud začne být používán, zlepší každodenní život nevidomých a slabozrakých. Urychlí jejich pohyb ve známém i neznámém prostředí tím, že pomůže vyhnout se překážkám a v případě potřeby najít i jinou cestu. Vyvinutý navigační software využívá GPS a databázový systém PostgreSQL rozšířený o PostGIS a pgRouting.

Souhrnnou informaci o akci naleznete v programu, o samotných nápadech se dozvíte z prezentací.

Mezinárodní prezentace výsledků všech regionálních kol a vyhlášení nejlepšího návrhu inovativního využití systému družicové navigace se uskutečnilo dne 23. října 2014 v Berlíně. Celkovým vítězem jedenáctého ročníku soutěže se stala firma   Airbus Defence & Space s nápadem nízkonákladového PRS přijímače, jehož uživatelem by měla být např. policie anebo hasičský záchranný sbor. Nápad využívá pro určení polohy a času zabezpečený komunikační kanál mezi asistenčním serverem a přijímačem, v důsledku čehož přijímač nemusí být vybaven bezpečnostním PRS   modulem. Tím se výrazně sníží hmotnost a velikost PRS přijímače, ale také náročnost distribuce a jeho užívání. 

European Satellite Navigation Competition
Mezinárodní soutěž „European Satellite Navigation Competition“ (ESNC) je zaměřena na ideové návrhy resp. projekty týkající se využití družicových navigačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti. Soutěž je pořádána od roku 2004 a účastní se jí více než 25 regionů z celého světa. Kromě hlavní ceny a cen regionálních jsou v rámci ESNC udělováno i osm tematických cen „Special Prizes“, které udělují významné evropské instituce zabývající se družicovou navigací a partnerské společnosti soutěže. Hlavním pořadatelem ESNC je německá společnost „Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, AZO“. České Ministerstvo dopravy je pověřeno organizací regionálního kola soutěže, partnerem je BIC-R&D s.r.o., společnost která se spolupodílí na organizaci soutěže a je sponzorem regionálních cen spolu s Evropskou komisí.

Vítěz Juraj Kisztner přebírá cenu pro vítěze ČR v Berlíně na slavnostní ceremonii celé soutěže 23.10.2014
Vítěz Juraj Kisztner přebírá cenu pro vítěze ČR v Berlíně na slavnostní ceremonii celé soutěže 23.10.2014.
 
Zleva: Martin Šunkevič (MD), Juraj Kisztner (vítěz regionálního kola ČR), Andreas Dippelhofer (AZO), Luděk Kühr (BIC R&D), 23.10.2014.

Autor: Martin Šunkevič   |   Sekce: Kalendář akcí   |   Tisk   |   Poslat akci známému   |   Datum: 23.10.2014
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril