Česky English

Úvodní stránka Kalendář akcí Průmyslový den ESA zaměřený na problematiku malých družic třídy CubeSat

Průmyslový den ESA zaměřený na problematiku malých družic třídy CubeSat

Průmyslový den ESA zaměřený na problematiku malých družic třídy CubeSat

Datum: 15.6.2015 08:00 - 16.6.2015 18:00

Místo konání: Centrum ESA ESTEC, Noordwijk, Nizozemí.

Ve dnech 15. až 16. června 2015 pořádá Evropská kosmická agentura (ESA) v centru ESTEC v nizozemském Noordwijku průmyslový den, který bude zaměněn na problematiku družic třídy CubeSat. Akce je určena především pro průmyslové subjekty a výzkumné instituce/centra se zájmem o vývoj a využití systémů, technologií a provozu misí družic CubeSat.


Cíle průmyslového dnu:

  • prezentace současných aktivit ESA v oblasti CubeSat misí;
  • identifikovat současný pohled evropského průmyslu na využití a přínosy CubeSat misí a nastínit budoucí vývoj CubeSat systémů, technologií, produktů a služeb;
  • projednat klíčové otázky spojené s budoucím provozem misí CubeSat (technologie radiačního stínění, technické a kvalitativní normy, trendy v oblasti vývoje systémových sběrnic pro platformu CubeSat, problematika přidělování frekvencí, trendy v oblasti pozemních segmentů misí, atd.);
  • identifikovat konkrétní návrhy na follow-up CubeSat misí k realizaci v rámci technologického programu ESA;
  • atd.

 

Detailní program akce naleznete ZDE.

Více informací naleznete společně s registračním formulářem na oficiálních stránkách akce ZDE (v případě zájmu doporučujeme registrovat se co nejdříve - kapacita průmyslového dnu je omezena na 100 míst, poté bude registrace uzavřena).

 

O družicích CubeSat

CubeSat je platformou miniaturních družic o typické velikosti 1U, tj. 10x10x10cm a hmotnost 1kg nebo 1,33kg (družice CubeSat se může skládat i z více těchto jednotek). CubeSaty jsou zpravidla vypouštěny na nízkou oběžnou dráhu (120-320km) a jejich životnost se pohybuje od řádu týdnu po měsíce, v ojedinělých případech i roky (při vypuštění na vyšší oběžné dráhy). Platforma CubeSat (1U) je ve většině příliš malá na to, aby na své palubě nesla senzory pro komplexní vědecké mise, přesto však nabízí většinu základních funkcí klasické družice (např.: kontrola polohy, částečná korekce letu, obousměrná komunikace, energetický subsystém, baterie, solární panely, vlastní výpočetní jednotku, jednoduché senzory, kamery/fotoaparáty, atd.). V případě konfigurace 2U a výše již možnosti využitelnosti platformy CubeSat výrazné stoupají (telekomunikační aplikace, pozorování Země, atd.). Pro potřeby základních aplikací tak představují zajímavou alternativu ke klasickým družicím, jejichž zkonstruování, vypuštění i provoz jsou v porovnání s CubeSaty neporovnatelně finančně náročnější.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kalendář akcí   |   Tisk   |   Poslat akci známému   |   Datum: 14.5.2015
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.