Česky English

Úvodní stránka Kalendář akcí Informační den ESA k plánovaným zakázkám v rámci programu Space Situational Awareness (SSA)

Informační den ESA k plánovaným zakázkám v rámci programu Space Situational Awareness (SSA)

Informační den ESA k plánovaným zakázkám v rámci programu Space Situational Awareness (SSA)

Datum: 16.3.2017 09:00 - 16.3.2017 16:30


Evropská kosmická agentura (ESA) pořádá dne 16. března 2017 informační den pro průmyslové a akademické subjekty k aktuálně plánovaným zakázkám v rámci třetí fáze volitelného programu ESA SSA (Space Situational Awareness Programme Period 3). Seminář se uskuteční v centru ESA ESOC v německém Darmstadtu.


Obecným cílem programu ESA SSA (Program sledování stavu kosmického prostoru) je vytvoření jednotného evropského systému, který bude včas a na vysoké úrovni poskytovat informace o stavu prostředí a případných hrozbách v blízkém či vzdáleném okolí Země. Současná fáze programu SSA se dělí na čtyři hlavní segmenty:

  • sledování a katalogizace umělých orbitálních objektů (Space Surveillance and Tracking - SST segment) - systém pro detekování, sledování, katalogování a identifikování umělých objektů (např. družic, vyšších stupňů raketových nosičů nebo kosmické tříště) v blízkém okolí Země.
  • sledování Zemi blízkých objektů (Near Earth Objects - NEO segment), což jsou malá tělesa ve sluneční soustavě (zejm. asteroidy), jejichž parametry orbitálních dráh jsou takové, že se v určitém časovém okamžiku mohou těsně přiblížit Zemi.
  • Sledování kosmického počasí (Space Weather - SWE segment) – segment se zaměřením na vývoj technologií a vlastní monitoring slunečního větru, emisí nabitých částic a radiaci přicházející ze Slunce. Jedná se o fenomény ovlivňující telekomunikaci, navigaci, energetické sítě a kosmické infrastruktury (družice, ISS, atd.). Úkolem SWE segmentu je tyto fenomény monitorovat, předvídat a poskytovat včasná varování.
  • Dedikované L1/L5 mise (LGR segment, nový od SSA P3) - segment zaměřený na realizaci studií pro možné budoucí SWE mise do L1 a L5 lagrange bodů, včetně vývoje souvisejících kritických instrumentů (pre-development).

Česká republika se účastní všech čtyř výše uvedených programových segmentů a její příspěvek do aktuální programové fáze (SSA P3, roky 2017-2019) činí 2 mil. EUR.

Účast na akci je podmíněna registrací. Žádost o registraci zašlete na e-mailovou adresu SSA.Events@esa.int nejpozději do 2. března 2017.

Pozvánku na akci naleznete společně s programem ZDE.

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Kalendář akcí   |   Tisk   |   Poslat akci známému   |   Datum: 22.2.2017
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.