Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zvolen nový ředitel GSA

Zvolen nový ředitel GSA

13.1.2011

Zvolen nový ředitel GSA Na včerejším zasedání GSA byl zvolen nový ředitel této evropské agentury. Stal se jím italský kandidát Carlo des Dorides.

Zvolen nový ředitel GSA

Na zasedání GSA dne 12. ledna 2011 byl zvolen nový ředitel této evropské agentury. Stal se jím italský kandidát Carlo des Dorides. Od 32 přítomných delegátů dostal 26 hlasů. Ke zvolení by mu jich přitom stačilo už 24. Aktivní podporu tomuto Italovi vyjednávala i Česká republika.

„Zvolení italského kandidáta je pro Českou republiku i samotné Galileo jednoznačně dobrá zpráva,“ komentoval zvolení nového šéfa vesmírné agentury Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro Galileo z Odboru kosmických technologií a družicových systémů Ministerstva dopravy. „Jeho představa o budoucí podobě této agentury je totiž v silnější a větší agendě, než je tomu dosud, což by pro naše podniky znamenalo větší příležitosti k získání lukrativních zakázek,“ popsal výhody Dobeš.

GSA - Úřad pro dohled nad evropským GNSS Galileo (European GNSS Supervisory Autority), je regulační orgán EU, který spravuje evropské programy v oblasti družicové navigace, kontroluje používání finančních prostředků a řídí související činnosti v oblasti marketingu, bezpečnostní akreditace, certifikace prvků systému a v neposlední řadě také další výzkum a vývoj. GSA má mj. právo vydávat koncese subjektům odpovědným za provoz systému Galileo a za poskytování souvisejících služeb.

„ Právě v této oblasti se otevírají velké příležitosti českým firmám, jež se mohou snáze zapojit do vývoje aplikací pro Galileo a jeho uživatele. Jde o byznys s nejvyšší přidanou hodnotou, výhledově díky němu mohou místní firmy, potažmo celá ČR, získat miliardy korun,“ uvedl Karel Dobeš, vládní zmocněnec pro Galileo z Odboru kosmických technologií a družicových systémů Ministerstva dopravy. „Nedávným u místěním sídla GSA do Prahy se naše metropole stala důležitým světovým místem pro různá jednání expertů i předních představitelů států,“ dodal.

Pro sídlo agentury GSA je již nyní připravená budova v Janovského ulici v pražských Holešovicích, v níž dříve sídlila Česká konsolidační agentura. GSA zde bude po dobu pěti let platit nájem v symbolické výši 1 euro, po uplynutí této doby pak 75 % tržní výše nájmu. V následujících dnech a týdnech proběhnou jednání zástupců ČR s představiteli EU i GSA o konkrétních podmínkách a harmonogramu stěhování agentury, včetně jejich současných cca 50 zaměstnanců, do Prahy. Ministerstvo dopravy předpokládá, že by k němu mohlo dojít již v průběhu července až září příštího roku. Ani během stěhování přitom nesmí dojít k výraznějšímu omezení chodu agentury, která již dnes plní významnou úlohu v přípravě spuštění Galilea.

Družicový systém Galileo za cca 3,5 miliardy eur je jedním z největších projektů EU. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva z jeho satelitů, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému v roce 2014 jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům, ovšem na rozdíl od amerického systému GPS či ruského GLONASS evropský navigační systém Galileo nabídne také řadu certifikovaných a garantovaných aplikací, využitelných v celosvětovém měřítku v oblastech dopravy, obchodu i v mnoha průmyslových odvětvích.

Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.