Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zlom ve Francii zmapován

Zlom ve Francii zmapován

18.11.2019

Zlom ve Francii zmapován

V polovině listopadu  zasáhlo jihovýchodní Francii zemětřesení o síle 5 stupňů Richterovy škály: k události došlo mezi městy Lyon a Montélimar. radarová mise systému Copernicus tvořená dvojicí družic Sentinel-1 byla použita ke zmapování toho, jak došlo v důsledku zemětřesení k posuvu zemského pokryvu.

Zemětřesní jsou v této části Francie neobvyklým jevem, ale 11. listopadu v poledne místního času byla část oblasti Auvergne-Rhône-Alpes zasažena otřesy, které vedly k evakuaci osob a poškození budov.

Vědci nyní zpracovávají družicová radarová pozorování na informace, které nám mají lépe pomoci příčinu seismické události a zmapovat její rozsah.

Kombinováním radarových snímků získaných před a po otřesech je možné vysledovat změny na povrchu, k nimž došlo mezi těmito dvěma událostmi. Výsledný snímek je duhově zabarvený „interferogram“, který dovoluje vědcům kvantifikovat zemský pohyb.

Data byla družicemi systému Copernicus Sentinel-1 získána 12. listopadu, jen den po události. Ihned byla připravena ke zpracování platformou ESA GEP (Geohazards Exploitation Platform). To je cloudové procesní prostředí se službou sledování pohybu terénu na vyžádání.

Hned několik uživatelů si nechalo spočítat interferogramy zasažené oblasti.

V oblasti je známo a v geologických mapách zaneseno několik zlomů, ani o jednom jsme nevěděli, že je seismicky aktivní. Interferogram zachycuje sérii výběžků v oblasti západně od města Le Teil a dovoluje tak vědcům identifikovat zlom, který stál u zrodu zemětřesení. Družicová pozorování také odhalila posuvy půdy, která korespondují se zvednutím o 8 cm v jižní části zlomu.

Intenzita pohybu země pociťovaná obyvateli a měřená z vesmíru je pro tuto magnitudu neobvyklá, pokud není epicentrum velmi blízko povrchu. Což se potvrdilo: dle seizmických měření bylo jen 1 až 3,5 km pod povrchem. Pozorování přímo v terénu provedená 13. listopadu prokázala, že zlom se rozšířil až k povrchu.

Výzkumník v ESA Floriane Provost uvádí: „Rychlé uvolnění aktuálních dat z produktů družic Sentinel-1 systému Copernicus, které navíc byly vizualizovány velmi přehledným způsobem, bylo spojeno s mimořádným zájmem. Pomohlo vědecké komunitě lépe zmapovat umístění zlomu a potvrdit mechanismus zemětřesení.“

„Tento příklad ukazuje, jak se prostředí GEP podílí na rapidním zpracování a výměně informací v rámci komunity řešící georizika.“

Výzkumník francouzské geologického služby BRGM Michael Foumelis k tomu dodává: „Měření přímo v terénu provedená odborníky BRGM stále probíhají, zatímco interferometrické výstupy ze syntetických aperturních radarů už nyní pomáhají korelovat distribuci poškození s umístěním aktivovaného zlomu a naměřenými posuny půdy.“

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril