Česky English

Úvodní stránka Aktuality Život po Marsu

Život po Marsu

23.4.2012

Život po Marsu Před necelým půl rokem skončila sedmnáctiměsíční simulovaná výprava na Mars. Mise je skončena a „marsonauti“ opět dýchají čerstvý vzduch. Co dělají Diego Urbina a Romain Charles, zástupci ESA v posádce, od doby, kdy opustili svoji „kosmickou loď“?

Cílem experimentu Mars500 bylo připravit se na výzvy spojené s budoucí pilotovanou výpravou na Mars. Šest členů týmu bylo 520 dní uzavřeno ve speciálním modulu, kde studovali lidské chování a jeho změny během dlouhodobé izolace.

Izolace skončila 4. listopadu 2011, ale experiment Mars500 se tím pro Diega a Romaina neuzavřel. Většina experimentů, které provedli během „cesty“ na Mars je nyní opakována – kvůli získání srovnávacích výsledků.

„Marsonauti“ zůstali po opuštění svého planetoletu zhruba měsíc v Moskvě, kde byli monitorováni a procházeli celou řadou důkladných biomedicínských testů.

Tři měsíce po skončení izolace pak prošli stejnou sérií testů v Německu – a znovu je čeká ještě jednou během května.

Jeden z experimentů například vyžaduje monitorování jejich tělesné teploty po dobu 36 hodin s pomocí senzoru přilepeného na čele.

V izolaci s pěticí dalších kolegů přitom podobný „znemožňující“ experiment nepředstavoval problém. Jenomže v reálném světě zařízení připevněné na čelo vzbuzuje reakce okolí. „Zvyknete si na spaní se senzorem, ale ne na lidi v moskevském metru, kteří na vás zírají,“ vzpomíná Romain.

Romain a Diego nyní pracují na detailní zprávě ze své izolace. V ní bude shrnuto 520 dní zkušeností a zároveň doporučení pro budoucí průzkumné mise. Podrobná zpráva z celého dlouhodobého experimentu je sice ubíjející a nudná, ale pro celý projekt představuje cennou studnici pokladů.

Vědci, kteří již nyní chystají podobné mise, se totiž na přímé osobní zkušenosti „marsonautů“ velmi těší.

Další lidé jsou zase zvědaví na Romaina a Diega osobně. A tak mezi experimenty a zaznamenáváním svých zážitků oba cestují po Evropě a přednášejí na konferencích a univerzitách, vystupují v médiích nebo na společenských akcích.

Souběžně se pak oba snaží najít uplatnění pro své znalosti a zkušenosti z první ruky v nových projektech evropského kosmického průmyslu.

A navíc je čeká speciální prémie, když budou brzy moci konečně „ochutnat“ stav beztíže – byť jen na dvacet sekund. Společně se svými ruskými a čínskými kolegy se totiž zúčastní parabolických mikrogravitačních letů ESA, kdy je na několik desítek sekund vyvolaný stav beztíže. Během letů přitom mají zopakovat některé pokusy z experimentu Mars500.

Jak Diego podotýká: „Naše těla patří k nejprozkoumanějším ve vesmíru. Proto bude pro vědce velmi zajímavé zkoumat, jak budou naše těla reagovat na mikrogravitaci.“

Po letech neustálého monitorování, testování a odběrů vzorků krve, je každopádně náročná mise pro Diega a Romaina téměř u konce. Jejich kontrakt s ESA končí v květnu – a tím se pro ně projekt Mars500 uzavře.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril