Česky English

Úvodní stránka Aktuality Země z vesmíru: zasněžená Sibiř

Země z vesmíru: zasněžená Sibiř

7.1.2013

Země z vesmíru: zasněžená Sibiř Tento snímek pořízený družicí Envisat 5. března 2012 zobrazuje střed severní Sibiře. Sibiř se coby rozlehlá oblast v severní Asii rozprostírá od Uralu na západě až k Ochotskému moři na východě, od Arktického oceánu na severu až k hranicím Kazachstánu, Mongolska a Číny na jihu.

 

V levém dolním rohu je vidět veletok řeky Jenisej, která teče na sever do Karského moře (na obrázku není). Právě Jenisej je přitom považována za hranici mezi východní a západní Sibiří.

Většina na fotografii zachycené oblasti se nachází nad polárním kruhem. Jde o oblast věčně zmrzlé půdy (permafrostu), kde je půda na povrchu stejně jako pod ním trvale zmrzlá po celý rok.

Přitom zhruba polovina světových podzemních zásob organického uhlíku se nachází v severních oblastech permafrostu. Jinak by se také dalo říci, že jde o více než dvojnásobek uhlíku v atmosféře, kde tvoří tzv. skleníkové plyny jako je oxid uhličitý a metan.

Dopady klimatických změn jsou přitom nejzávažnější a nejrychlejší v polárních oblastech, kde dochází k tání permafrostu. Když se tak stane, uvolňují se do atmosféry další skleníkové plyny: a tím se násobí efekt klimatické změny. Ačkoliv permafrost nedokážeme přímo z vesmíru změřit, mnohé nám napoví doprovodné jevy jako povrchová teplota, parametry zemského nebo sněhového pokryvu, vlhkost půdy a probíhající terénní změny, které mohou pozorovat družice.

Snímek také zachycuje část pohoří Putorana Mountains a Putoranskou státní přírodní rezervaci. V jazyce místních Evenků znamená putorana „země jezer s příkrými břehy“.

Oblast je zanesena i do seznamu Světového kulturního dědictví organizace UNESCO, a to pro své arktické a subarktické ekosystémy stejně jako pro své migrační cesty sobů.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.