Česky English

Úvodní stránka Aktuality Země z vesmíru: řeka Nhamundá

Země z vesmíru: řeka Nhamundá

30.3.2013

Země z vesmíru: řeka Nhamundá Na tomto snímku z japonské družice ALOS je viditelná část Amazonské nížiny v severní Brazílii.

V levé části a pak na celé spodní straně fotografie je jasně patrná řeka Nhamundá, která vytváří hranici mezi brazilskými státy Pará (na severu) a Amazonas (na jihu). Kolem hlavního toku řeky jsou patrné malé ostrůvky země a vegetace, ale okolní oblast je vodou povětšinou také zaplavena.

Řeka je jedním z mnoha přítoků Amazonky, která je na jih od ní (a na snímku není vidět).

Pověst praví, že u ústí řeky Nhamundá potkal španělský badatel Francisco de Orellana mohutné a svalnaté ženské bojovnice, které mu připomněly Amazonky z řecké mytologie. Proto se traduje, že badatel – který jako první Amazonku zmapoval – ji pojmenoval právě na paměť tohoto setkání.

Geometrické tvary, které se zdají tmavě zelené a hnědé a jsou k vidění na zemském pokryvu, představují kácení lesů. Ilegální těžba a zabírání země jsou ve státě Pará velkým problémem. Ke kácení lesů dochází kvůli chovu dobytka a pěstování sóji.

Díky velikosti a častým mlhám je snímkování za pomocí satelitního radaru nejlepším způsobem studia rozsáhlé Amazonské nížiny v celé její kráse – důležité je zvláště právě pro vyhodnocování rozsahu a následného poškození vlivem odlesňování. Radar může pracovat ve dne nebo v noci a bez ohledu na počasí.

Tento snímek byl vytvořený spojením dvou fotografií z radaru na družici ALOS, které vznikly 20. června a 5. srpna 2008.

ESA podporuje ALOS jako „misi třetí strany“. To znamená, že ESA využívá svoji univerzální pozemní infrastrukturu a znalosti k získání, zpracování a distribuci dat z družic k široké uživatelské komunitě.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril