Česky English

Úvodní stránka Aktuality Země z vesmíru: perly Středomoří

Země z vesmíru: perly Středomoří

19.12.2012

Země z vesmíru: perly Středomoří Tento snímek pořízený družicí Envisat zachycuje ostrov Elba nacházející se severovýchodně od italského pobřeží. Na východě je pak italská pevnina a oblast Toskánska: a navíc je tu v levém dolním rohu viditelný malý ostrov Pianosa.

Podle pověsti se ostrovy v Toskánském souostroví objevily v okamžiku, kdy se Venuše, bohyně lásky a krásy, vynořila z moře. Sedm perel se jí tehdy sesmeklo z náhrdelníku – a ty vytvořily sedm ostrovů souostroví.

Elba je přitom největší z celého řetězu. Rozkládá se na ploše větší než 220 čtverečních kilometrů: její povrch přitom na západě lemují hory a na východě vrchoviny. Mezi nimi se rozkládá planina.

Těžba železa na Elbě se přitom datuje do doby starověkých ligurských kmenů a Etrusků. Kolem roku 480 p.n.l. vtrhli na ostrov Římané: převzali železozpracující průmysl a objevili léčivé bahenné lázně. Ve využívání lázní k léčebným procedurám pokračují turisté dodnes.

Na ostrově Pianosa se až do roku 1998 nacházela věznice s maximální ostrahou pro nejtěžší zločince. Dnes zbývající vězňové tráví svůj čas v místních hotelích v rámci programu vytvořeného k jejich znovuzačlenění do společnosti. Zbývající část ostrova, který má celkovou výměru deset kilometrů čtverečních, představuje přírodní rezervace.

Tento snímek vznikl složením tří radarových záběrů pořízených družicí Envisat ve dnech 29. listopadu 2008, 7. února 2009 a 21. srpna 2010. Každý původní snímek přitom dostal červenou, zelenou nebo modrou barvu a následně byly zkombinovány tak, aby vytvořily tuto kompilaci.

Barvy přitom odhalují změny, k nimž došlo mezi jednotlivými přelety družice. Díky tomu třeba hustě obydlené oblasti na italské pevnině vypadají velmi pestrobarevně. Vypovídá to o tom, jak se půda, stavby a silnice změnily během tříletého období. Stejně tak jsou viditelné změny na moři.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.