Česky English

Úvodní stránka Aktuality Země z vesmíru: ostrov Korsika

Země z vesmíru: ostrov Korsika

25.3.2013

Země z vesmíru: ostrov Korsika Tento pohled, který je složený ze samostatných záběrů získaných družicí Envisat, ukazuje francouzský ostrov Korsika. Ten je jedním z největších ostrovů ve Středozemním moři.

Korsika se nachází jen 90 km západně od Itálie a 170 km na jih od Francie. Na jih od Korsiky je pak Sardinie: za úžinou Bonifacio. Stejně tak je ve spodní části fotografie vidět několik sardinských ostrovů.

V pravém horním rohu pak můžeme vidět italský ostrov Capraia.

Korsika spadala stovky let pod Janov. V polovině 17. století nakrátko získala svoji nezávislost, ale v roce 1769 si ji podrobila Francie. Dnes je zde francouzština oficiálním jazykem, ale místní dialekt má blíže k italštině, než k francouzštině.

Na ostrově se narodil francouzský císař Napoléon Bonaparte, a to ve stejném roce, v němž byl ostrov dobytý Francií. Ačkoliv jeho skutečné jméno bylo Napoleone di Buonaparte, přijal jméno znějící více francouzsky.

Korsika byla zformována vulkanickou aktivitou a je dnes nejhornatější ostrov ve Středozemním moři. Hora Cinto, její nevyšší vrcholek, dosahuje výšky 2700 metrů.

Přes 180 km dlouhá turistická trasa křižuje ostrov přibližně v ose sever-jih. Její zdolání zabere patnáct dní a je běžně označována za jednu z nejkrásnějších podobných tras na světě.

Mezi horami a více než tisíc kilometrů dlouhým pobřežím se stovkami pláží, hraje turistika zásadní roli pro místní ekonomiku.

Záběr vznikl kombinací tří radarových záběrů pořízených družicí Envisat 3. ledna, 2. února a 2. dubna 2012. Barvy jsou důsledkem změn povrchu mezi jednotlivými záběry.

Kontakt s družicí Envisat byl ztracený jen několik dní poté, co byl pořízený třetí a finální záběr z této kompozice.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.