Česky English

Úvodní stránka Aktuality Ze vzdáleného vesmíru do blízkého oka

Ze vzdáleného vesmíru do blízkého oka

25.1.2017

Ze vzdáleného vesmíru do blízkého oka

Kontaktní čočky, brýle a oční implantáty jsou nyní vyráběny s větší přesností, a to díky přístrojům provozovaným na Mezinárodní kosmické stanici.

Pro trh s optickými čočkami nabízející čím dál komplexnější produkty jak varifokální (s proměnlivým ohniskem) čočky nebo kontaktní čočky s vysokým rozlišením, je přesné tvarování čím dál kritičtější.

Každá čočka musí být důkladně zkontrolována, aby bylo jisté, že je vyrobená přesně podle předpisu pacienta. Belgická firma Lambda-X přišla se zařízením inspirovaným kosmickými technologiemi, které je schopno právě toto provádět.

Firma je dlouhodobým partnerem ESA, přičemž upravila přístroj vyvinutý pro kosmické technologie do přístroje na kontrolu kvality, který výrazně zlepšuje produkci.

Sedíce na konci produkční řady, tak přesně kontroluje celé čočky. A to nejen vnější tvar, ale i kvalitu uvnitř.

Přístroj může kontrolovat i čočky, které chirurgové implantují, aby zlepšili zrak lidem s šedým zákalem.

„Jednou z největších výzev při výrobě jakýchkoliv čoček je zajistit pro každý kus stejný tvar,“ vysvětluje Marc Halbach z firmy PhysIOL, která je zákazníkem Lambda-X.

„Špatně tvarované nebo defektní čočky mohou způsobit nepříjemnosti nebo problémy s viděním. Na rozdíl od kontaktních čoček, které lze snadno zahodit, u čočky implantované do oka to tak jednoduché není. Proto je tak důležité, aby každá čočka měla co nejvyšší kvalitu.“

 

Z beztíže k lepšímu zraku

Lambda-X vyvinula a vyrobila více než třicet optických a měřících přístrojů, které už ve vesmíru byly nebo se k letu chystají.

Kompaktní jednotka na sondě ESA TGO (Trace Gas Orbiter) již brzy začne analyzovat atmosféru Marsu. Další přístroje jsou v laboratořích na Mezinárodní kosmické stanici.

Jeden z přístrojů na ISS monitoruje chování kapalin a plynů ve stavu beztíže.

„Jen z čisté zvědavosti jsem do přístroje vložil své vlastní brýle,“ vzpomíná šéf firmy Olivier Dupont. „A tak jsme víceméně náhodou zjistili, že jsme schopni měřit optické čočky a jejich povrchy s velkou přesností.“

Proto mohli přijít se zařízením, které kontroluje oční čočky s mnohem větší přesností, než konkurenti. Stalo se tak úspěšným, že se firma stala světovým lídrem na tomto poli.

 

Mapování čoček

Technologie přitom mapuje nejen povrch čoček, ale také jejich interiér.

„Až se budete příště dívat na sluneční svit putující skrze horký vzduch nad svíčkou nebo na rozpálený topinkovač před světlou zdí, všimněte si, jak kolem krouží šedé pruhy podobně jako dým.“

„Právě pozorováním stínu můžeme měřit optické vlastnosti horkého vzduchu. Nebo – v našem případě – čoček.“

Je to velká úspora času a lidské práce, protože operátoři už nemusí kalibrovat zařízení, jak bylo nezbytné v případě starších metod. A software je snadný na obsluhu, přičemž nabízí širokou paletu možností a plnou dohledatelnost historických záznamů.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.