Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zaměřeno na vývoj nosiče Vega

Zaměřeno na vývoj nosiče Vega

26.11.2018

Zaměřeno na vývoj nosiče Vega

Kosmická raketa Vega prokazuje svoji kvalitu. A díky zkušenostem ESA a evropského průmyslu se chystá zásluhou nových elementů od poloviny roku 2019 dále růst z hlediska výkonu, kapacity a flexibility.

Nejprve je na polovinu roku 2019 plánovaný na raketě Vega demonstrační let adaptéru SSMS (Small Spacecraft Mission Service).

Adaptér nabídne snížení ceny za vynášení menších zařízení do hmotnosti 500 kg díky sdílenému vynášení: možnost je určena pro CubeSaty i mikrodružice nebo minidružice, a to včetně technologických demonstrátorů nebo megakonstelací.

Služba je založena na široké paletě speciálně vyvinutých adaptérů, které dovolí operátorovi Arianespace vynášet při startech z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) optimalizovat nosnou kapacitu rakety Vega.

Předpokládá se, že modernizovaná Vega přinese sociální a ekonomické výhody pro Evropu. Zvláště pak v oblasti ekonomického využití malých družic.

Konsolidovaná raketa ve verzi Vega-C si na konci roku 2019 odbude svoji premiéru. Bude schopná vynášet větší a rozměrnější náklady o hmotnosti až 2300 kg.

Hlavním vylepšením bude použití silnějších motorů P230C a Zefiro-40 v prvním a druhém stupni. Oba přitom byly úspěšně odzkoušeny letos v létě.

Vylepšený čtvrtý stupeň nosiče Vega-C s motorem na kapalné pohonné látky, vylepšenou avionikou, vyšší nosností a schopností restartu motoru nabídne – krom jiného – větší flexibilitu při misích s vícero nesenými náklady.

Čtvrtý stupeň pojmenovaný AVUM+ (Attitude Vernier Upper Module+) byl nedávno testovaný v technickém středisku ESA v Nizozemí. Zde absolvoval zkoušky, které prověřily jeho schopnost vypořádat se se silami působícími při startu rakety.

Dále je vyvíjený nový lehčí aerodynamický kryt, který používá jednak nové materiály a jednak nové výrobní postupy.

Na raketě Vega-C poletí návratové zařízení ESA Space Rider, které bude moci sloužit jako platforma pro náklady o hmotnosti až 800 kg.

Jeho orbitální servisní modul OSM (Orbital Service Module), což je modifikovaná varianta stupně AVUM+ nosiče Vega-C, prodlužuje dobu pobytu zařízení ve vesmíru až na dva měsíce. Poté se Space Rider vrátí zpět na Zemi, kde s nákladem přistane.

Úvodní let je plánovaný na rok 2021.

Stejně tak je ve vývoji horní elektrický stupeň Venus, který dovolí přemisťovat až jednotunové náklady na vyšší oběžné dráhy. Bude využívaný raketou Vega-C k rozšíření jejího záběru na trhu, kdy jí dovolí realizovat komplexnější vědecké mise nebo lety mající za cíl nahrazovat družice v plánovaných konstelacích.

Sdílený vývoj horního stupně Vegy-C a orbitálního servisního modulu zařízení Space Rider znamená snížení nákladů při vytvoření nových aplikací.

Vývoj modernější rakety Vega-E s mnoha změnami a konfiguracemi založenými na společných stavebních prvcích ještě dále zvýší konkurenceschopnost nosiče po roce 2025.

Nyní proběhly zkoušky zmenšené verze spalovací komory jejího motoru M10 pro horní stupeň. V příštím roce pak dojde i na testy komory ve skutečné velikosti.

Detaily o vývoji rakety Vega byly prezentovány na 69. Mezinárodním astronautickém kongresu v německých Brémách, který se konal od 1. do 5. října 2018. Prezentaci je možné stáhnout zde (ve formátu PDF), seznam všech přednášek z kongresu zde (také ve formátu PDF).

Tento probíhající vývoj rakety Vega je výsledkem vize nastavené na Radě ESA na ministerské úrovni v roce 2014. V listopadu 2019 se Rada opět sejde, aby diskutovala program Space19+. Tedy směrování budoucích evropských ambicí ve vesmíru, stejně aby řešila výzvy, před nimiž stojí nejen evropský kosmický sektor, ale také celá evropská společnost.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.