Česky English

Úvodní stránka Aktuality Zaměřeno na mexickou půdu

Zaměřeno na mexickou půdu

31.10.2018

Zaměřeno na mexickou půdu

Coby součást vědecké spolupráce s Mexickou kosmickou agenturou a dalšími mexickými veřejnými vědeckými institucemi, zkombinovala ESA snímky z mise GMES/Copernicus Sentinel-2. Tím vznikly detailní mapy různých typů vegetace, která roste v celé zemi.

Mapa zemského pokryvu ve vysokém rozlišení kombinuje snímky pořízené družicí GMES/Copernicus Sentinel-2 v letech 2016 až 18.

Sentinel-2 je dvoudružicová konstelace vyrobená pro program Evropské komise pro monitorování životního prostředí GMES/Copernicus. Každý identický satelit nese multispektrální kameru, která dokáže rozlišovat různé typy vegetace a plodin. Data z oběžné dráhy stejně tak mohou být použita k určování stavu mnoha rostlin, a to dle množství chlorofylu a vody v listech. Tím se dá zjistit třeba zdraví nebo vegetační fáze.

Mise má myriádu možností využití. Jednou z nich je poskytnutí informací pro mapování zemského pokryvu, takže lze monitorovat změny ve způsobu využívání země.

Díky této misi GMES/Copernicus a díky projektu ESA CCILC (Climate Change Initiative Land Cover) je zemský pokryv Mexika zmapovaný s rozlišením 10 m.

Podobné mapy jsou schopné rozlišovat jednak různé typy materiálů na zemském povrchu, jako jsou vodní plochy, různé formy zemědělství, lesů, luk nebo umělé vytvořené plochy.

Tyto informace jsou důležité pro chápání změn ve využívání země, modelování změn klimatu, udržení biodiverzity a řízení přírodních zdrojů.

Jde též o cenný zdroj pro vědecké studie a praktické aplikace.

Daniela Juradová z Mexické národní komise pro vzdělání a využití biodiverzity k tomu uvádí: „Přístup k podobně detailním mapám je důležitý nejen pro vědecký výzkum, jako je například pochopení toků spojených s koloběhem uhlíku. Ale také pro řízení přírodních zdrojů a pro zachování biodiverzity.“

„Je také důležitý pro řízení využití země a pro sledování expanze měst.“

Alejandra Aurelia López Calocaová ze Střediska pro výzkum v geoprostorových informačních vědách dodává: „Tato nová mapa odhaluje mnohé o naší zemi. Je velmi cenným nástrojem pro studium růstu měst a toho, jak se zemědělské oblasti proměňují v sídla. Navíc ukazuje, kde jsou zásoby vody vysoce závislé na srážkách a kde jsou oblasti v ohrožení záplavami.“

„Nová mapa nám dovoluje identifikovat stav zemského pokryvu, zvláště pak zemědělské půdy. Díky tomu zjistíme skutečný stav našeho zemědělství.“

ESA koordinuje mapování světového zemského pokryvu od roku 2002 skrze projekty GlobCover a CCILC s rozlišením 300 m. Ovšem od okamžiku vypuštění páru družic GMES/Copernicus je možné zemský pokryv mapovat s rozlišením 10 m detailů.

Kromě Mexika je nyní k dispozici také podobná mapa Střední Ameriky.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.