Česky English

Úvodní stránka Aktuality Začala předstartovní kampaň observatoře Solar Orbiter

Začala předstartovní kampaň observatoře Solar Orbiter

5.12.2019

Začala předstartovní kampaň observatoře Solar Orbiter

Po příletu na Floridu byla z dopravního kontejneru vyjmuta observatoř ESA Solar Orbiter. Tím vstoupila do závěrečné fáze předstartovních testů a kontrol.

Start mise je v současnosti plánovaný na večer místního času 5. února 2020 (což už bude 6. února středoevropského času) ze základny na mysu Canaveral. Půjde o začátek unikátní výpravy, která bude naši mateřskou hvězdu studovat z bezprecedentní blízkosti.

Nákladní letoun Antonon dopravil observatoř a nezbytné pozemní podpůrné vybavení z Mnichova na Floridu, kde přistál na dráze SLF (Shuttle Landing Facility) Kennedyho kosmického střediska dne 1. listopadu. Odtud pak družice a její vybavení putovalo po silnici do zařízení AstroTech Space Operations. Následující týdny byly věnovány přípravě vybavení, které bude nyní potřeba pro kontroly a testování observatoře. Půjde o zjednodušené zopakování testů observatoře a vědeckých přístrojů, které má ještě jednou ověřit před dlouhým letem funkčnost. Stejně tak bude provedena kontrola systému tlakování pohonných látek před tím, než dojde k natankování observatoře.

Koncem roku se pozornost přesune na propojení družice s adaptérem nosné rakety a její následné zapouzdření do aerodynamického krytu. V závěrečných fázích přípravy bude observatoř instalována na vrchol rakety Atlas V 411, s níž se následně přesune na startovací rampu.

Jakmile se observatoř dostane do vesmíru, tak během následujících let opakovaně využije gravitační pole Venuše a Země k úpravě své trajektorie letu, která povede nad póly Slunce. Tím získáme nový pohled na tuto hvězdu, stejně jako budeme schopni pořídit první snímky jejích polárních oblastí. Palubní sada přístrojů pak bude schopná studovat lokální plazmové prostředí kolem observatoře i získávat data ze Slunce na velkou vzdálenost. Tím bude studovat vazby mezi sluneční aktivitou a prostředím ve vnitřní části Sluneční soustavy, což je zásadní pro pochopení vlivu kosmického počasí na Zemi.

Solar Orbiter je mise ESA se silným podílem NASA. Hlavním kontraktorem je firma Airbus Defence and Space z britského Stevenage. Mise poskytne komplementární měření k sondě NASA Parker Solar Probe, což umožní lépe pochopit celou problematiku, než kdyby letěla toliko jedna mise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.