Česky English

Úvodní stránka Aktuality Začal druhý pobyt kosmonauta ESA Alexandera Gersta na ISS

Začal druhý pobyt kosmonauta ESA Alexandera Gersta na ISS

11.6.2018

Začal druhý pobyt kosmonauta ESA Alexandera Gersta na ISS

Kosmonaut ESA Alexander Gerst dorazil na Mezinárodní kosmickou stanici, kde tak začal svoji půlroční misi Horizons. Společně s ním přiletěla na ISS americká astronautka Serena Auñón-Chancellorová a ruský pilot Sergej Prokopjev.

Trojice odstartovala do vesmíru 6. června v 11:12 h GMT (13:12 h středoevropského času) v lodi Sojuz MS-09 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

Po 34 obletech Země během dvou dnů srovnala trojice kosmonautů svoji loď s orbitální stanicí a zahájila závěrečnou fázi přibližování. Předcházející dva dny na cestě přitom byla stísněná v lodi Sojuz, kde měla prostor jako v osobním automobilu. S omezenými komunikačními možnostmi a prostorem trávili kosmonauti čas adaptací na stav beztíže a přípravou na úkoly, které jsou před nimi.

Loď Sojuz MS-09 dorazila je 400 t těžké kosmické stanici v pátek 8. června ve 13:01 h GMT (15:01 h středoevropského času), kdy se připojila k modulu Rassvět. Po standardních, ale důkladných prověrkách hermetičnosti spojení mezi oběma kosmickými objekty byly v 15:17 h GMT (17:17 h středoevropského času) otevřeny průlezy. Alexander Gerst, Serena Auñón-Chancellorová a Sergej Prokopjev pak vstoupili do svého nového domova a zároveň i pracoviště pro příštích šest měsíců.

Ve druhé polovině své mise převezme Alexander Gerst velení Mezinárodní kosmické stanice, čímž se stane teprve druhým Evropanem, kterému se dostalo této cti. Tím prvním se stal kosmonaut ESA z Belgie Frank de Winne v roce 2009. Kosmonaut ESA z Itálie Luca Parmitano pak bude třetím, a to během své mise v roce 2019. Jde o velkou důvěru od mezinárodních partnerů v evropské know-how a metod přípravy kosmonautů.

 

Mise Horizons

Název mise je Horizons, což představuje symbol neznámého a toho, co leží před námi. Mise dále upevňuje znalost ESA o životě a práci mimo naši mateřskou planetu. Alexander Gerst bude testovat způsoby řízení a práce s roboty, které jsou nezbytné pro další pilotovaný a robotický průzkum naší Sluneční soustavy. Jde například o ovládání roverů během práce na oběžné dráze jiné planety.

Tento měsíc byly diskutovány plány na postavení meziplanetární brány mezi Měsícem a Zemí, přičemž Evropa by mohla dodávat klíčové prvky jako je třeba obytný modul. Pro novou kosmickou loď NASA Orion pak ESA vyvíjí servisní modul.

Pokročilý systém zajištění životních podmínek vyrobený v německém Friedrichshafenz je nyní připravený pro start a instalaci Alexanderem Gerstem na palubě ISS. Jednou v budoucnu umožní kosmonautům žít a pracovat daleko od Země, protože vyžaduje méně časté dodávky zásoby díky lepší recyklaci vzduchu a vody. Stejně tak čeká v příštím roce významná modernizace komunikační systém ISS, a to díky evropskému laserovému komunikačnímu systému. Ten bude instalovaný vně laboratorního modulu Columbus a bude využívat nově budovanou evropskou „datovou kosmickou dálnici“ EDRS (European Data Relay System).

 

Výzkum v mikrogravitaci

Vědecký program mise Horizons se skládá především z evropských pokusů: bude se podílet na více než pěti desítkách experimentů, z jejichž výsledků budou mít přínos jak lidé na Zemi, tak pomohou připravit budoucí kosmické průzkumné mise. Mnoho z experimentů se uskuteční v evropském laboratorním modulu Columbus, který nedávno oslavil desáté výročí svého vypuštění.

Jednodušší a nepřetržitý přístup k laboratoři je nyní zajištěný instalací první evropské komerční mikrogravitační služby ICE Cubes. Za pevně daný poplatek může jakýkoliv výzkumný tým uskutečnit pokus uvnitř evropské kosmické laboratoře Columbus.

 

Příprava na budoucnost

Všechny tyto aktivity zapadají do evropské průzkumné strategie, která si klade za cíl přinést nové znalosti, inovace a inspiraci občanům Evropy. ESA nyní připravuje úžasné programy s mezinárodními partnery, jejichž cílem je vytvořit ekonomicky udržitelné modely na nízké oběžné dráze, vrátit lidi na Měsíci a přivézt vzorky hornin z Marsu na Zemi.

 

Další informace

Pro zástupce evropských médií je plánovaná tisková konference s Alexanderem Gerstem z paluby Mezinárodní kosmické stanice. Uskuteční se 12. června a bude vysílána živě.

Alexandera Gersta a misi Horizons lze sledovat na společenských sítích skrze web alexandergerst.esa.int

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.