Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vývoj rakety Ariane 6 úspěšně pokračuje

Vývoj rakety Ariane 6 úspěšně pokračuje

10.12.2018

Vývoj rakety Ariane 6 úspěšně pokračuje

Uplynulý rok byl velmi intenzivní z hlediska vývoje nosiče Ariane 6. Pokrok je přitom viditelný napříč celou Evropou: továrny vyrábí nové díly za použití inovativních metod, došlo k otestování motorů všech stupňů a v plném proudu je stavba vypouštěcí rampy.

ESA spolupracuje s průmyslovým kontraktorem v podání ArianeGroup, který řídí tým více než 600 společností ve třinácti evropských zemích (včetně více než 350 malých a středních firem). Vše směřuje k jednomu cíli: vyladit návrh nosiče a zahájit jeho výrobu. Mezitím francouzská kosmická agentura CNES připravuje vypouštěcí zařízení na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně.

Všechny detaily týkající se těchto aktivit byly nedávno prezentovány na 69. Mezinárodním astronautickém kongresu v německých Brémách (možnost stáhnout ve formátu PDF zde), a to včetně dvou přednášek představených přímo na kongresu. První se týkala vypouštěcího systému (ve formátu PDF zde), druhá vlastního nosiče (ve formátu PDF zde).

Nový evropský nosič Ariane 6 pokrývá širokou paletu komerčních a institucionálních aplikací, a to při dramatickém snížení ceny startů oproti stávající Ariane 5.

Díky iniciativě ESA LLLI (Light satellite Low-cost Launch opportunity Initiuative), což je aktivita pro opakované starty malých družic, která bude k dispozici od poloviny roku 2021, budou nově k dispozici cenově přijatelné příležitosti k vypouštění družic o hmotnosti do 400 kg. A to na principu sdíleného letu na nosičích jako je Ariane 6 nebo jeho menší příbuzný Vega-C.

Středový stupeň Ariane 6 je poháněný motorem Vulcain 2.1, který je vylepšenou verzí Vulcainu 2 ze stávající Ariane 5. Horní stupeň nosiče bude využívat restartovatelný motor Vinci. Dva nebo čtyři pomocné startovací motory P120C s tuhými pohonnými látkami na Ariane 6 jsou prakticky totožné konstrukce jako první stupeň Vegy-C.

Přitom P120C a Vulcain 2.1 už začaly s pozemními testy, motor Vinci je již teď kvalifikovaný. To vše dovoluje přikročit k dalšímu významnému mezníku: k dodávce prvního kvalifikačního modelu Ariane 6, který by měl zahájit kombinované testy ve Francouzské Guayaně před koncem roku 2019.

Druhý exemplář motoru P120C bude otestovaný ve Francouzské Guayaně počátkem příštího roku, což by mělo prověřit jeho konstrukci a výkon.

Horní stupeň Ariane 6 bude testovaný v německém Lampoldshausenu na nově postaveném zkušebním stavu P5.2 pod taktovkou německého letecko-kosmického střediska DLR. Stane se tak před koncem roku 2019.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.