Česky English

Úvodní stránka Aktuality Využití umělé inteligence pro automatické vytváření map mořského ledu

Využití umělé inteligence pro automatické vytváření map mořského ledu

10.9.2019

Využití umělé inteligence pro automatické vytváření map mořského ledu

Důvěryhodné mapy stavu mořského ledu a předpovědí jeho vývoje jsou klíčové pro bezpečnost námořní dopravy, navigaci a plánování. Pokračující ústup a ztenčování ledovců v Arktickém moři přímo volá po efektivnějším způsobu tvorby detailnějších a včasnějších informací o formování ledu. A právě tady může přijít ke slovu umělá inteligence.

Manuální zanášení informací o ledovcích do map z multisenzorových družicových dat se používalo dlouhé roky, jenže představuje na čas náročnou metodu. A to kvůli nutnosti zpracovat rozlehlé plochy Arktického oceánu. Krom poskytování aktuálních dat o stavu ledu tak existuje i potřeba automatického zpracování družicových dat, která pak dovoluje získané informace zanést do předpovědních modelů.

V reakci na tuto potřebu proto Dánský meteorologický institut (DMI) a Dánská technická univerzita (DTU) zahájily projekt ASIP (Automated Sea Ice Products), který financuje Dánský inovační fond. Projekt se zaměřuje na vývoj automatické služby týkající se mořského ledu, přičemž jeho cílem bude poskytnout včasné a detailní informace o ledovcích. To pomůže zvýšit efektivitu a bezpečnost námořních operací v oblasti Arktidy.

ASIP spojuje snímky z mise Sentinel-1 systému Copernicus s dalšími družicovými daty, například pasivním mikrovlnnými daty z přístroje AMSR2 (Advanced Microwave Scanning Radiometer 2). Tím se řeší nejasnosti ve snímcích systému SAR (Synthetic Aperture Radar, těmi jsou vybaveny družice Sentinel-1), které mohou vzniknout třeba během silnějších větrů na moři. ASIP využívá konvoluční neuronovou síť, která je „vytrénovaná“ na široké škále ledovcových datových map. Díky tomu je schopná generovat mapy automaticky.

„ASIP bude skvělou příležitostí pro uživatele, kteří potřebují aktuální mapy týkající se mořského ledu. V současné době tvrdě pracujeme na tom, abychom se dostali do produkční fáze a ověřili ji jak s experty, tak s uživateli,“ uvádí David Malmgren-Hansen z DTU Compute.

ASIP bude volně dostupný skrze službu DMI Ice Service. A to tak, aby měl maximální hodnotu pro veřejné i komerční uživatele.

David Malmgren-Hansen představil projekt na letošní akci Φ-week, která se zaměřuje na dálkový průzkum Země a jeho budoucnost. Akce přinesla mnoho inspirativních přednášek nebo workshopů o tom, jak dálkový průzkum Země může těžit z nejnovějších digitálních technologií a jak tyto pomáhají utvářet budoucí mise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.