Česky English

Úvodní stránka Aktuality Výstup z ISS pro kosmonauta Thomase Pesqueta

Výstup z ISS pro kosmonauta Thomase Pesqueta

19.12.2016

Výstup z ISS pro kosmonauta Thomase Pesqueta

Kosmonaut ESA Thomas Pesquet se již brzy stane jedenáctým Evropanem, který uskuteční výstup do otevřeného prostoru. Stane se tak příští měsíc, kdy ve skafandru vystoupí z Mezinárodní kosmické stanice.

Kosmický výstup je plánovaný na 13. ledna 2017, přičemž bude trvat sedm hodin. Jeho cílem je zajistit pokračování dodávky elektrické energie ze slunečních baterií ISS o celkové ploše 2500 metrů čtverečních.

Výstup do otevřeného prostoru povede velitel stanice Shane Kimbrough, přičemž mu bude asistovat právě Thomas Pesquet.

Jako hlavní operátoru bude tuto dvojici z Houstonu instruovat kosmonaut ESA Luca Parmitano. Jde o uznání kvalit ESA při zajišťování provozu kosmické stanice.

Luca Parmitano přitom má s kosmickými vycházkami osobní zkušenost, když uskutečnil hned dvě během svého šestiměsíčního pobytu na ISS v roce 2013.

Luca Parmitano povede dvojici kosmonautů při jejich složité práci, když je bude zajišťovat skrze rádiový kontakt.

V průběhu ledna přitom bude potřeba uskutečnit dvě kosmické vycházky, v jejichž rámci bude provedena výměna akumulátorů využívajících starou technologii za novější lithium-iontové konstrukce. Akumulátory slouží k ukládání energie na dobu, kdy kosmická stanice prolétá zemským stínem.

Před výstupem budou pomocí robotického manipulátoru na ISS přemístěny desky propojovacího adaptéru, které sem tento měsíc dopravila japonská nákladní loď HTV.

Jakmile se Shane Kimbrough a Thomas Pesquet ve skafandrech vydají vně stanice, převezmou adaptéry, nainstalují je na správné místo a následně k nim připojí akumulátory.

Přípravy na tyto komplexní operace přitom začaly dávno. Jak poznamenal Thomas Pesquet na své facebookové stránce: „S přípravou na lednové výstupy jsme začali s velkým předstihem. Kontrola a následná příprava skafandrů vyžaduje hodně práce, dále je tu nutnost seznámit se s choreografií výstupu a připravit nástroje i vybavení. A to nezmiňuji tisíce hodin práce veškerého pozemního personálu.“

Detailní informace o kosmickém výstupu budou k nalezení na blogu mise Proxima a oznámeny i na tiskové konferenci NASA 4. ledna 2017.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.