Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vyšlete svůj návrh do vesmíru s misí Cheops

Vyšlete svůj návrh do vesmíru s misí Cheops

21.11.2017

Vyšlete svůj návrh do vesmíru s misí Cheops

ESA nabízí grafickým designérům a umělcům unikátní příležitost umístit svoji práci na raketu, která do vesmíru vynese družici Cheops.

Návrh bude umístěný na aerodynamický kryt rakety Sojuz. Jde o pevnou ochrannou schránku, která chrání družici během startu a při průletu spodními (nejhustšími) vrstvami atmosféry.

Ve výšce zhruba 100 kilometrů je aerodynamický kryt odhazovaný a padá zpět na Zemi, zatímco družice Cheops pokračuje v cestě na oběžnou dráhu.

Mise Cheops, kterou rukou společnou a nerozdílnou připravují ESA a Švýcarsko, bude pozorovat jasné hvězdy, o kterých víme, že kolem nich obíhají planety.

Vědci použijí velmi přesné monitorování jasnosti hvězd ke zkoumání tranzitů planet vždy, když krátce přejdou přes jasnou tvář hvězdy – tedy když se dostanou mezi hvězdu a Zemi.

Informace pomohou odhalit struktury planet obíhajících kolem hvězd. Zvláště pak ty o velikosti mezi Zemí a Neptunem. Mise se bude také podílet na našem pochopení toho, jak planety během vzniku a vývoje mění své oběžné dráhy.

Družice Cheops nyní směřuje ke startu před koncem roku 2018.

Soutěž je úžasnou příležitostí pro studenty umění nebo designu nebo grafiky a designéry začínající s kariérou, aby proměnili jeden ze svých návrhů v součást historie ESA.

Návrh bude viditelný během předstartovních příprav a startu, stejně jako na fotografiích a videozáznamech pořízených na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Krom toho bude vítěz pozvaný, aby se zúčastnil hlavní události ke startu v Evropě jako host ESA. Bude tak moci v přímém přenosu sledovat, jak se návrh vydává vzhůru ke hvězdám.

Návrhy, které se v soutěži umístí za vítězným, budou během hlavní události ke startu vystavené. Vše pak bude vysíláno na několika mediálních kanálech.

Kompletní pravidla klání (v angličtině) jsou zde.

Uzávěrka pro návrhy je 31. ledna 2018 v 17:00 h GMT (18:00 h středoevropského času).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.