Česky English

Úvodní stránka Aktuality Výroba sondy ExoMars 2020 na plný plyn

Výroba sondy ExoMars 2020 na plný plyn

24.1.2017

Výroba sondy ExoMars 2020 na plný plyn

V říjnu dorazila k Rudé planetě první sonda mise ExoMars. Nyní bylo potvrzeno, že dokončena bude i druhá mise tak, aby mohla odstartovat v roce 2020.

ESA a firma Thales Alenia Space podepsaly kontakt, který zajišťuje kompletaci evropských elementů pro nadcházející misi.

Hlavním cílem programu ExoMars je zaměřit se na jednu ze základních vědeckých otázek naší doby: je, nebo alespoň v minulosti byl, život na Marsu?

Sonda ExoMars TGO (Trace Gas Orbiter) začne již brzy hledat odpověď na tuto otázku přímo z oběžné dráhy: uskuteční detailní inventuru stopových plynů jako je třeba metan, který může mít spojitost s biologickými nebo geologickými procesy. Přitom první zkoušky vědeckých přístrojů již byly provedeny.

Sonda bude též fungovat jako komunikační zařízení pro další mise. Zvláště pak pro rover a povrchovou plošinu, které jsou plánované na rok 2020.

Rover ESA bude přitom historicky prvním zařízením, které má být schopné vrtat až 2 m pod povrch Marsu. Zde se mohou nacházet pradávné stopy života, které by jinak v tvrdých podmínkách radiace na povrchu planety nemohly přežít.

Ruská přistávací plošina pak ponese přístroje zaměřené na studium lokální atmosféry a blízkého okolí.

Mise ExoMars je společným podnikem ESA a Roskosmosu, přičemž významný podíl na ní má i NASA.

Kontrakt podepsaný v Římě zajišťuje dokončení evropských elementů mise a jejich testy před tím, než budou připuštěny na start.

Mezi ně patří vlastní rover, který se sveze na ruském výsadkovém modulu. Dále pak přeletový stupeň, který bude celou sestavu zajišťovat po cestě na Mars.

ESA také bude dodávat důležité prvky pro sestupový modul, jako je třeba padák, radar, inertní měřící jednotka, komponenty rádia UHF, palubní počítač a jeho software apod.

Vědecké přístroje pro rover a výzkumnou plošinu jsou financovány národními agenturami členských států ESA, Roskosmosem a NASA na základě výzev v místních vědeckých komunitách.

Strukturální modely přeletového stupně a roveru by měly být dodány v průběhu ledna a února 2017. Společně s nimi budou dodány strukturální a teplotní modely různých prvků sestupového modulu.

„ExoMars je základním kamenem průzkumného programu ESA,“ uvádí ředitel ESA pro pilotované lety a robotický průzkum David Parker. „Díky použití miniaturizované laboratoře pro vyhledávání života a pokročilé robotické technologii bude mise zkoumat Rudou planetu z hlediska nových stop, které by mohly přinést odpovědi na otázky, jež už dlouho fascinují lidstvo.“

„Po obnovené podpoře demonstrované členskými státy ESA na aktuální ministerské radě umožňuje nový kontrakt dokončit letové modely evropských prvků mise a dodržet termín startu v červenci 2020.“

„Vytrvalost a houževnatost evropské i italské kosmické agentury je jistotou pro všechny partnery programu a dovoluje nám pokračovat v produkci hardware, takže můžeme pokračovat v této nové a velmi komplexní misi,“ komentuje výkonný ředitel Thales Alenia Space Donato Amoroso.

Místo přistání pro mise je stále v řešení, přičemž hlavním kandidátem je aktuálně Oxia Planum. Ta vykazuje stopy minulého vlhkého prostředí, které je navíc příhodné pro zachování starobylých stop biologické aktivity. ESA a Roskosmos oznámí výběr přistávacího místa zhruba půl roku před startem mise.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.