Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vypuštění družic Galileo posunulo navigační síť k dokončení

Vypuštění družic Galileo posunulo navigační síť k dokončení

5.1.2018

Vypuštění družic Galileo posunulo navigační síť k dokončení

Evropa má po úspěšném startu rakety Ariane 5 další čtyři navigační družice systému Galileo ve vesmíru. Zbývá tak už jen jeden jediný start k tomu, aby byl systém Galileo kompletní a nabízel globální pokrytí.

Družice Ariane 5 provozovaná společností Arianespace na základě kontraktu ESA odstartovala z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) 12. prosince v 18:36 h GMT (19:36 h středoevropského času, 15:36 h času místního). Na své palubě nesla družice Galileo s pořadovými čísly 19 až 22, každou o hmotnosti 715 kg. První pár satelitů byl z nosného adaptéru uvolněný 3 hodiny 36 minut po startu, druhý o 20 minut později.

Byly uvolněné na cílovou oběžnou dráhu ve výšce 22922 km. V následujících dnech bude kvarteto postupně nasměrováno na finální pracovní orbity. Následovat bude zhruba šest měsíců testů pod dohledem evropské agentury GSA (Global Navigation Satellite System Agency), aby bylo garantováno, že jsou připraveny zařadit se do operační konstelace Galileo.

Úspěšná mise zvýšila počet družic v systému Galileo na 22. Přitom jeho úvodní služby (Initial Services) začaly být poskytované před rokem, 15. prosince 2016.

„Dnešní start představuje další skvělý úspěch, který nás dostat na pouhý jeden krok od dokončení konstelace,“ poznamenal generální ředitel ESA Johann-Dietrich Wörner.

„Jde o velký úspěch našich průmyslových partnerů OHB z Německa a SSTL z Velké Británie v případě družic, dále pak francouzsko-italské Thales-Alenia-Space a britsko-francouzského Airbus Defense and Space v případě pozemního segmentu. Nesmíme pochopitelně zapomenout ani na veškeré jejich subdodavatele napříč Evropou. Jim všem patří díky za to, že Evropa má vlastní globální navigační systém s pozoruhodnými parametry.“

Ředitel navigace v ESA Paul Verhoef doplňuje: „ESA je řešitelem návrhu, systémovým technikem a prokuristou systému Galileo na základě pověření Evropské komise. Galileo je nyní operační realitou, takže v červenci byl operační dohled nad systémem předaný GSA.“

„Proto GSA převzala řízení těchto družic hned poté, jakmile se oddělily od nosiče. Zatímco ESA si zachovala poradní roli. Toto produktivní partnerství bude pokračovat i při dalším startu družic Galileo, který je s pomocí rakety Ariane 5 očekávaný v polovině roku 2018.“

„Mezitím ESA také pracuje společně s Evropskou komisí a GSA na dedikovaném výzkumu a vývoji, který povede k systému GSG (Galileo Second Generation, Galileo druhé generace).”

Příští start kvarteta družic Galileo bude znamenat, že konstelace 24 družic Galileo je kompletní a navíc ji přímo ve vesmíru doplňují dva záložní satelity.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.