Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vypuštěna sondážní raketa REXUS 23

Vypuštěna sondážní raketa REXUS 23

8.3.2019

Vypuštěna sondážní raketa REXUS 23

V pondělí 4. března byla ze střediska Esrange Space Centre na severu Švédska vypuštěna sondážní raketa REXUS 23. Ta na práh vesmíru dopravila sestavu studenty připravených experimentů.

Původně měla mise REXUS 23 odstartovat v březnu 2018, ale byla odložena kvůli nečekaným potížím během startu sesterské rakety REXUS 24. Což znamenalo, že studentské týmy musely trpělivě více než rok čekat – a taktéž byly na švédském drsném severu hibernované jejich experimenty.

Po časném zahájení odpočítávání odstartovala raketa v 9:50 h místního času a dosáhla apogea více než 75 km. Následně pokračovala v letu po balistické dráze a přistála přibližně 40 km od kosmického střediska. Náklad byl ještě ten den vyzvednutý vrtulníkem a jednotlivé týmy nyní pracují na vyhodnocení výsledků svých pokusů.

Na raketě REXUS 23 bylo pět studentských experimentů. Dva z nich sponzorovala ESA, tři pak německé letecko-kosmické středisko DLR.

Experiment ARES II (Axial Retention Experiment for PMD Sponges II), který byl původně navržený jako ARES v roce 2015, ale vybraný byl do desátého běhu pokusů v rámci programu REXUS/BEXUS, studoval chování kapalin v mikrogravitaci v takzvaných houbách, které jsou používané jako řídicí prvky v pohonných systémech družic. Tým ARES pochází z Univerzity aplikovaných věd a umění (HES – SO) ve Švýcarsku.

Experiment SPAN (SPAce Navigation using Signals of Opportunity) z Fakulty strojírenství při Portské univerzitě v Portugalsku se věnoval testování využití příležitostných signálů jako alternativě ke stávajícím metodám, mezi něž patří třeba GPS. Ke zdrojům takovýchto signálů patří digitální televize nebo signál mobilních telefonů, které se společně vyznačují známým zdrojem vysílání a vysoce přesnou atomovou synchronizací. Když byl tým SPAN po letu tázání na svoji zkušenost s kampaní, uvedl, že „má pocit dokonané práce a úspěchu, který jistě otevře mnohé dveře“.

Tyto dva týmy sdílely svůj „kosmický let“ s třemi německými skupinami: DAEDALUS (výzkum vstupu kluzáku do atmosféry) z JMU Würzburg; TESOS (měření teploty za letu s pomocí strukturálně integrovaných senzorů v optických vláknech) z Technische Universität München a VIPER (Vaporizing Ice Penetration Experiment on a Rocket) z Cášské univerzity aplikovaných věd. 

Mise REXUS 23 proběhla jako součást mimořádné kampaně tří startů raket a budou ji v nejbližších týdnech následovat lety REXUS 25 a 26.

Program REXUS/BEXUS je realizovaný v rámci bilaterální dohody mezi německou letecko-kosmickou agenturou DLR a švédskou Národní kosmickou akademií. Švédský díl nákladu byl dán k dispozici studentům z jiných evropských zemí skrze spolupráci s ESA. Společnost EuroLaunch, což je společný podnik Esrange Space Center a dceřiné společnosti DLR MORABA (Mobile Rocket Base), byla zodpovědná za řízení kampaně a provoz nosičů. Experti z DLR, SSC, ZARM a ESA pak poskytovali v rámci projektu studentům technickou podporu.

Blahopřání všem týmům a organizátorům programu REXUS/BEXUS. A mnoho štěstí během dalších letů a při analýze dat!

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril