Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vypuštěna první družice Spacebus Neo

Vypuštěna první družice Spacebus Neo

17.1.2020

Vypuštěna první družice Spacebus Neo

První let rakety Ariane 5 v roce 2020 dopravil na plánovanou oběžnou dráhu dvojici telekomunikačních družic Konnect and GSAT-30. Společnost Arianespace oznámila, že ke startu nosiče došlo ve čtvrtek 16. ledna ve 21:05 h GMT (22:05 h středoevropského času, 18:05 času místního) z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Jako první byla na samostatnou dráhu uvolněna družice Konnect o hmotnosti 3619 kg. Stalo se tak 27 minut po startu.

Družice Konnect bude poskytovat širokopásmové služby pro Evropu a Afriku, přičemž má navrhovanou životnost 15 let. Byla postavena firmou

Thales Alenia Space pro organizaci Eutelsat, která je jejím komerčním provozovatelem. Jde o první družici z nové produktové řady Spacebus Neo vyvíjené jako společný partnerský projekt organizacemi ESA a CNES.

Partnerské projekty ESA jako je právě Neosat sdružují evropský průmysl kolem velkých programů, což dovoluje vyvíjet inovativní špičková řešení ve spojení soukromých a veřejných partnerů. Tento přístup umožňuje evropským hlavním kontraktorům a dodavatelům konkurenceschopnost na globálním komerčním trhu.

Platforma Spacebus Neo je výsledkem celoevropské spolupráce, na níž se podílelo 17 členských států ESA. Přitom více než 90 procent platformy spatřilo světlo světa v Evropě.

Dosud bylo prodáno jedenáct družic Neosat, přičemž u sedmi jde o verzi Spacebus Neo. Díky těmto opakovaným nákupům generuje tento partnerský projekt ESA výjimečnou návratnost investic pro podílející se státy a pro jejich průmysl.

Druhá družice – 3357 kg vážící GSAT-30 – byla na samostatnou dráhu uvolněna jedenáct minut po Konnectu. GSAT-30 je vlastněná a provozovaná indickou kosmickou organizací ISRO (Indian Space Research Organisation). Bude poskytovat televizní vysílání ve vysoké kvalitě, dále pak telekomunikační a přenosové služby pro indickou pevninu i ostrovy. Životnost družice by měla být více než 15 let.

Celková potřebná kapacita rakety Ariane 5 byla při tomto startu 7888 kg. Z toho připadlo na obě družice 6976 kg, zbytek pak na adaptéry a podpůrné prvky.

Let VA251 byl 107. misí rakety Ariane 5.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril