Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vylepšení nových „větrných“ dat z družice Aeolus pro lepší předpovědi

Vylepšení nových „větrných“ dat z družice Aeolus pro lepší předpovědi

13.11.2019

Vylepšení nových „větrných“ dat z družice Aeolus pro lepší předpovědi

Provedené testy ukázaly, že nová pozorování profilů větrů z družice ESA Aeolus výrazně zlepšují předpověď počasí. A to zvláště na jižní polokouli a v oblasti tropů.

Družice Aeolus, která je misí ESA z programu Earth Explorer a byla vypuštěna v srpnu 2018, nese špičkovou laserovou technologii. Je to přitom první družicová mise v historii, která globálně měří profily větrných proudů.

Pozorování prováděná družice Aeolus ovšem měla nečekaně drobná „zkreslení“ v datech. Jak je obvyklé pro jakoukoliv družicovou misi, úspěšná korekce těchto „zkreslení“ je důležitá pro optimalizaci využití satelitních pozorování.

V uplynulém roce vědci z Evropského střediska pro střednědobou předpověď počasí (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, ECMWF) v úzké spolupráci s ESA, německou letecko-kosmickou agenturou DLR, softwarovou firmou DoRIT, Královským nizozemským meteorologickým institutem (KNMI) a francouzskou službou Météo-France velké pokroky v chápání těchto vazeb.

Testy provedené v ECMWF ukázaly, že když se data z mise Aeolus zkombinují s krátkodobými předpověďmi v procesu označovaném jako „asimilace dat“, dojde ke zlepšení kvality krátkodobé předpovědi.

Reálné hodnoty jsou totiž mnohem bližší skutečnému vývoji v oblasti větru, teploty a vlhkosti, než kdyby nebyla využita data z mise Aeolus. Je to vidět zvláště na jižní hemisféře a v tropech, které jsou více pokryté konvenčními pozorovatelnami, než polokoule severní.

Manažer mise Aeolus v ESA Tommaso Parrinello to komentuje: „Úspěchy dosažené týmem inženýrů ESA věnujícím se misi Aeolus na mě udělaly skutečný dojem. S prvním funkčním větrným lidarem ve vesmíru využívajícím Dopplerova efektu může družice Aeolus nabídnout různé pohledy. Ale jsem opravdu extrémně nadšený, že tým dokázal najít korelaci, která vyřešila nový problém.“

„Jen patnáct měsíců po startu ECMWF a několik dalších středisek numerické předpovědi počasí prokázaly výrazné zlepšení v předpovědi počasí, když byla data z mise Aeolus zkušebně zařazena do testovacích sad. Jde o úspěšný příběh, který mohl vzniknout díky blízké spolupráci ESA, ECMWF, dalších meteorologických středisek a vůbec všem zapojeným vědcům.“

ECMWF ve spolupráci s dalšími odborníky ukázalo, že výstupy z mise Aeolus lze blízce korelovat s malými proměnami v distribuci teploty na velkém zrcadle využívaném hlavním přístrojem družice.

K tomu dodává Mike Rennie z ECMWF: „Byli jsme schopni identifikovat a korigovat některé ze zjištěných hodnot. Tato odhalení nám dovolí upravit naše předpoklady, neboť tyto teploty jsou měřené přímo ve vesmíru a dostupné v reálném čase.“

„Inženýři a vědci mise Aeolus nyní zkoumají, proč podobné odchylky v teplotě vznikají a zdali by je nebylo možné využívat lépe.“

ECMWF bude i nadále úzce spolupracovat s ESA na tom, jak maximálně vytěžit data získávaná z mise Aeolus data. Zjištěné hodnoty bude možné aplikovat na budoucí vesmírné mise.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.