Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vyhledávací a záchranná služba systému Galileo prošla prvním kosmickým testem

Vyhledávací a záchranná služba systému Galileo prošla prvním kosmickým testem

29.1.2013

Vyhledávací a záchranná služba systému Galileo prošla prvním kosmickým testem První zapojení vyhledávací a záchranné služby systému Galileo proběhlo úspěšně. Jeho aktivace představuje významný krok při rozšiřování systému COSPAS-SARSAT, což je globální tísňové volání pro leteckou i lodní dopravu.

Druhý pár evropských navigačních družic Galileo, který se do vesmíru vydal 12. října loňského roku - jsou zároveň prvními satelity z této konstelace, který nese první přijímače tohoto vyhledávacího a záchranného systému (Seach And Rescue, SAR). Ty jsou schopné přijímat UHF signál z vysílačů na palubách lodí a letadel nebo nesených jednotlivci - a následně je předat místním orgánům k organizaci záchranných prací.

Jakmile družice dosáhly svoji kruhovou oběžnou dráhu ve výšce 23 222 kilometrů, začaly intenzivní zkoušky. K aktivaci SAR systému na třetí družici Galileo došlo 17. ledna.

„V tomto okamžiku je naším hlavním cílem vyzkoušet, jestliže nedošlo k poškození zařízení při startu,“ vysvětluje technik systému Galileo SAR v ESA Igor Stojkovic.

„První den jsme jen zapnuli přijímač a kontrolovali, zdali jeho teplotní a elektrický profil odpovídali profilům očekávaným.“

„Následující den už došlo na další krok, když jsme vyslali k přijímači signál pomocí UHF antény umístěné ve středisku ESA Redu v Belgii – a následně jsme pomocí naší antény v pásmu L přijali odpověď.“

Anténa v Redu má průměr dvacet metrů, takže podoba přeneseného signálu byla zachycena v opravdu vysokém rozlišení – a zbavená všech souvisejících šumů.

„Můžeme naprosto přesně měřit sílu signálu, čas potřebný k přenosu a další parametry,“ doplňuje Igor Stojkovic.

Detailnější testování bude následovat. V rámci těchto zkoušek dojde k důkladnému prověření systému SAR na palubě družice.

Mezinárodní systém COSPAS-SARSAT už více než tři desítky let přebírá roli „vyhledávání“ při „vyhledávacích a záchranných operacích“. Za tu dobu zachránil více než 31 tisíc lidských životů.

COSPAS je ruská zkratka pro „Kosmický záchranný systém“ (Kosmičeskaja spasatel'naja sistema), zatímco SARSAT je z anglického „Vyhledávání a záchrana pomocí družicového sledování“ (Search and Rescue Satellite-Aided Tracking). Pozemní stanice, které jsou známé jako terminály místních uživatelů, jsou schopné přesně určit místo tísňového volání a následně upozornit příslušné autority.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.