Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vychytávky pro Mars

Vychytávky pro Mars

24.11.2017

Vychytávky pro Mars

Minirover, nástroje používané kdysi pro práci na Měsíci a lasery pro trojrozměrné mapování jsou součástí batohu průzkumníků zítřka. Terén bude nebezpečný a v sopečných jeskyních bude tma, ovšem právě toto vybavení může jednoho dne pomoci zkoumat další planety.

Mimozemsky vypadající krajina na španělském Lanzarote je téměř surrealistická, ale tento sopečný ostrov už dnes pomáhá převádět budoucí kosmické mise do reality.

V průběhu listopadu expedice s více než desítkou experimentů mobilizovala padesát specialistů a čtyři kosmické agentury, a to vše během pěti dnů na pěti různých místech.

Šlo o průkopnické cvičení Pangaea-X, což byla nástavba geologického výcviku ESA Pangaea.

„Doplňujeme výcvik o nejnovější technologie v přístrojovém vybavení, navigaci, dálkovém průzkumu, trojrozměrném mapování a geovědeckém vybavení,“ vysvětluje vedoucí projektu v ESA Loredana Bessoneová. 

„Testy v reálném prostředí s tak velkým množstvím geologických analogií k Měsíci a Marsu nám umožní dozvědět se více, než by bylo možné v nějaké umělé simulaci,“ poznamenává vědecký ředitel projektu Francesco Sauro.

Evropští kosmonauti, vědci a inženýři pracují společně bok po boku, aby co nejlépe připravili pilotované a robotické operace v končinách vzdálených od Země.

Součástí simulovaného průzkumu jsou sopky, jeskyně a podzemní cesty vytvořené tekoucí lávou. Podobně jako na Marsu jsou některé z jeskyní dost velké na to, aby se jimi – čistě teoreticky – dala natáhnout dálnice.

Je přitom mnoho, co je třeba testovat: od kosmických procházek v obtížném terénu až po komunikaci v podzemí. Společně se špičkovými skenery, dronem a roverem pak zde probíhá odběr vzorků a přímo na místě analýza DNA mikroorganismů.

Zatímco sada laserů pomůže vytvořit úžasné trojrozměrné pohledy na lávové jeskyně, evropští kosmonauti nesou na svých zápěstích chytré telefony, na nichž se jim zobrazují instrukce a výsledky analýzy DNA.

„Otestovali jsme širokou paletu technologií a různé analytické nástroje přímo v terénu, abychom zjistili, jak je co nejlépe integrovat do budoucích operací,“ dodává kosmonaut ESA Matthias Maurer.

Přitom ne vše musí představovat tu nejšpičkovější technologii. Odborníci na kosmické vycházky s sebou třeba vzali repliky nástrojů pro odběr vzorků používaných během misí Apollo na Měsíci. Chtěli tak vyhodnotit, zdali jsou použitelné i pro budoucí mise.“

Týmy se setkávaly s překážkami a omezeními v mobilitě po celou dobu. „Je důležité optimalizovat nástroje a vybavení pro průzkum. Bezpečnost a efektivita budou klíčové pro úspěch budoucích kosmických vycházek na Měsíci,“ podotýká instruktor kosmických procházek v ESA Hervé Stevenin.

Organizace zapojené do kurzu Pangaea-X získají přínos z expertízy ESA v oblasti operací a výcviku kosmonautů, stejně jako ze znalostí od vědců, techniků a instruktorů planetární geologie.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.