Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vybrány první týmy pro klání „2016 European CanSat Competition“

Vybrány první týmy pro klání „2016 European CanSat Competition“

27.1.2016

Vybrány první týmy pro klání „2016 European CanSat Competition“

Vzdělávací kancelář ESA s potěšením oznamuje jména pěti šťastných týmů vybraných pro klání „2016 European CanSat Competition“. To se ve dnech 22. až 26. června 2016 v Portugalsku.

DIASat z lycea „Dominikos Theotokopoulos“ v Gazi na Krétě (Řecko).

SPAICS (Satellite Program Amsterdam International Community School) z Amsterodamské mezinárodní komunitní školy (Nizozemí).

TerraSat z Institutu Terrassa, Barcelona (Španělsko).

Tyto tři skupiny budou doplněny o dvanáct vítězných týmů z národních kol klání. Z nich zatím byly oznámeny:

  • Team URSinvestigators z Kolína nad Rýnem (Německo).
  • Liceo scientifico statale „Albert Einstein“ z Rimini (Italy).

Zbývajících deset týmů bude oznámeno v následujících měsících.

Vzdělávací kancelář ESA zve už od roku 2010 studenty středních škol, aby se účastnili klání „European CanSat“. Jde o součást iniciativy ESA mající za cíl inspirovat mladé k tomu, aby se věnovali kariéře v oblasti známé pod zkratkou STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics). Hlavním cílem je získat v budoucnu vysoce kvalifikovanou pracovní sílu pro kosmický průmysl.

Kromě výběru ESA mají organizátoři národních kol automaticky garantované místo pro svůj vítězný tým. Takto by se jich do klání v roce 2016 mělo zapojit hned dvanáct.

I tentokrát se výběrový proces ukázal být velkou výzvou, protože z různých členských zemí ESA přišlo více než deset návrhů. Tři z nich pak byly vybrány do hlavní kampaně. Každý tým se skládá ze studentů středních škol starších šestnácti let, kterým asistuje učitel nebo asistent. Podobně jako v případě reálných kosmických programů týmy vyvíjejí své projekty a předkládají odborníkům ESA průběžné zprávy o realizaci. Ti následně posílají připomínky a rozhodují, zdali jsou vyrobená zařízení z kategorie CanSat letuschopná poté, co dorazí na finální startovní kampaň.

Vzdělávací kancelář ESA chce tímto vyjádřit upřímné poděkování všem týmům, které na výzvu k podání projektů reagovaly. A bude ráda, pokud se zúčastní i v roce příštím – stejně jako pokud budou sledovat možnosti zapojení se ve svých zemích.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.