Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vybraný návrh na logo pro raketu s lovcem exoplanet

Vybraný návrh na logo pro raketu s lovcem exoplanet

5.4.2018

Vybraný návrh na logo pro raketu s lovcem exoplanet

ESA vybrala barevný návrh loga zachycující základní poslání mise Cheops, která bude měřit velikosti planet při jejich tranzitu přes mateřskou hvězdu. Grafický návrh bude umístěný na raketě, která družici ponese do vesmíru.

Grafičtí designéři a umělci tak získali jedinečnou příležitost spojit svoji práci s raketou pro misi Cheops (CHaracterising ExOplanets Satellite). Celkem se sešlo přes 300 různých návrhů.

Vítězný bude společně s logem ESA a dalšími grafickými prvky umístěný na aerodynamický kryt rakety Sojuz. Jde o kryt, který chrání družici na cestě do vesmíru během startu a při průletu hustými vrstvami atmosféry.

Nejprve se porota složená z odborníků mise Cheops, zástupců konsorcia Cheops, komunikátorů ESA a grafických designérů – včetně

Joosta Grootense, který je vedoucím inženýrského programu informačního designu při nizozemské Academy Eindhoven in the Netherlands – setkala, aby zkrátila seznam kandidátů.

Porota pak vybrala sadu návrhů ke zhodnocení v závěrečném kole. K nim přidala několik dalších, které rozšiřovaly již tak širokou paletu předložených prací – od ilustrací přes komiksy po malby – stejně jako několik příspěvků od dětí.

Druhé a závěrečné rozhodovací kolo provedli vědci projektu Cheops a jeho projektový manažer, zástupce průmyslového konsorcia Cheops, vedoucí oddělení budoucích misí ESA a poradce ESA pro vědu a průzkum.

Porota nakonec vybrala jako vítězný návrh práci Denise Vrenka z Celje (Slovinsko), 25letého grafika a studenta posledního ročníku architektury při Ljublaňské univerzitě.

Denis Vrenko k tomu uvedl: „Inspirace pro můj design přišla ze snímků tranzitu Venuše přes Slunce a mnoha dalších simulovaných siluet různých planet objevených při vědeckých misích pomocí tranzitní fotometrie. Třeba v rámci mise NASA Kepler.“

„A protože Cheops využívá podobné metody, design reprezentuje siluety planet zachycené při tranzitu přes různé hvězdy a představuje vizuální reprezentaci toho, jak jsou tyto planety detekovány.“

„Byl jsem překvapený pestrostí a kvalitou návrhů,“ uvádí Joost Grootens. „Vítězný návrh měl velmi bohatý koncept. Jasné barvy pak dozajista budou vynikat na raketě ve chvíli, kdy bude návrh vyrobený ve skutečné velikosti. Jako každý skvělý design je zároveň jednoduchý a komplexní.“

Denis Vrenko je pozvaný, aby se zúčastnil hlavní události při příležitosti startu v Evropě jako host ESA a aby tak měl v přímém přenosu možnost sledovat vzlet rakety se svým designem, na který se bude dívat celý svět.

Celkem šestnáct „vysoce ceněných“ návrhů postoupivších do finále bude vystaveno během akce, která bude živě vysílaná skrze několik mediálních kanálů.

Porota poznamenala: „Mise Cheops inspirovala širokou paletu kreativních nápadů, které vycházely z vědeckého zaměření mise na exoplanety, podoby teleskopu nebo i smyšlených atributů. Stejně tak ale i z odkazů na starověký Egypt, jehož téma se odráží přímo v pojmenování mise. Chtěli bychom tímto poděkovat všem účastníkům soutěže za jejich příspěvky.“

„Vítězný návrh zachycuje vědecký základ mise v jednoduché, ale srozumitelné a přitažlivé podobě. A přitom s důrazem na grafický návrh – tak, jak bylo zamýšleno.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.