Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vše je připraveno pro EDRS

Vše je připraveno pro EDRS

15.3.2018

Vše je připraveno pro EDRS

„Kosmická datová dálnice“ EDRS zahájila pravidelný přenos snímků Země pořízených družicí Sentinel-2A. To znamená, že už čtvrtý satelit systému GMES/Copernicus na oběžné dráze je pod službou EDRS.

Po několika měsících důkladného testování tak systém převzal pod svá křídla družici pro sledování ve viditelném spektru Sentinel-2A. Díky tomu jsou nyní snímky k dispozici rychleji, než tomu bylo dosud.

Systém EDRS (European Data Relay System) je unikátní konstelace družic trvale propojených se sítí pozemních stanic. První z nich, EDRS-A, je přitom již ve službě. Jednotlivé družice EDRS se pak zaměří na satelity na nízkých oběžných drahách, které jsou o desítky tisíc kilometrů níže, které z bezprostřední blízkosti monitorují Zemi a které následně předají shromážděná data do pozemních stanic. 

Družice EDRS tak zajišťují nepřetržitý datový tok, přičemž se nachází na geostacionární oběžné dráze ve výšce 35800 kilometrů. Slouží tak jako retranslační stanice.

Celý proces dovoluje družici na nízké dráze nepřetržitě vysílat sbíraná data namísto toho, aby je ukládala a čekala, až bude v komunikačním dosahu některé z pozemních stanic. Tímto způsobem může odeslat větší množství dat. A navíc rychleji.

První dvě sestavy družic dálkového průzkumu Země systému GMES/Copernicus Sentinel-1 a -2 jsou zákazníky EDRS v rámci dohody mezi ESA, EU (coby vlastníka programu GMES/Copernicus) a Airbus jakožto vlastníkem a komerčním provozovatelem EDRS.

Schopnost EDRS přenášet skutečně „velká data“ do Evropy v téměř reálném čase je extrémně cenná v případě misí jako je Sentinel-2. Její snímky ve vysokém rozlišení nejenže zlepšují zemědělské praktiky a dovolují sledovat změny zemského pokryvu, ale také asistují při monitorování světových lesů, detekci znečištění v jezerech a pobřežních vodách a pomáhají při mapování katastrof.

Mnoho z těchto aplikací přitom závisí na snímcích konkrétní oblasti získaných v rychlém sledu po sobě.

Družice EDRS-A tak nyní začala přenášet stovky gigabajtů těchto z hlediska času citlivých dat, a to s pomocí laserového paprsku. Obě družice se přitom vůči sobě pohybují relativní rychlostí až 28 tisíc km/h.

Tato technická výzva už byla odzkoušena a prověřena s družicemi Sentinel-1A a -1B, které snímkují Zemi od roku 2014, a Sentinel-2B, která začala pracovat se systémem EDRS dne 25. října 2017.

Od okamžiku, kdy začala využívat spojení s pomocí EDRS, tak konstelace družic Sentinel-1 zvýšila množství dodávaných dat zhruba o polovinu. A Sentinel-2A plus -2B budou schopny zmapovat celou pevninskou část Země každých pět dní, což by dříve nebylo možné.

Druhý přenosový uzel systému EDRS nazvaný EDRS-C bude znamenat další zdvojnásobení kapacity systému.

„Kosmická datová dálnice“ (SpaceDataHighway) EDRS je partnerstvím veřejného a soukromého sektoru mezi ESA a společností Airbus. Laserové terminály vyvinula firma Tesat-Spacecom ve spolupráci s německou letecko-kosmickou organizací DLR.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril