Česky English

Úvodní stránka Aktuality Volání z Marsu

Volání z Marsu

18.4.2019

Volání z Marsu

Úžasná nová příležitost nabízí obyvatelům planety Země možnost vyslat svůj hlas na planetu Mars v rámci další fáze programu ExoMars. Rover a vědecká plošina ExoMars se na čtvrtou planetu Sluneční soustavy vydá v roce 2020.

Společná mise ESA a Roskosmosu bude kromě jiného pátrat po stopách blesků na Marsu, a to za pomoci přístroje umístěného na vědecké plošině Kazačok, která dorazila k závěrečné montáži z Ruska do Evropy na konci března. Váš hlas přitom nyní může být součástí této mise.

Vědci chtějí šetřit existenci bleskových výbojů na Marsu měřením fluktuací v elektromagnetickém poli v rozsahu slyšitelných frekvencí. Jiná pozorování už dříve prokázala, že blesky existují na Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Mars ovšem stále představuje velkou neznámou.

Zatímco rover Rosalind Franklinová bude zkoumat okolí místa přistání v oblasti Oxia Planum, elektromagnetický vlnový analyzátor české výroby, který bude součástí přístrojové sady MAIGRET na plošině Kazačok, bude skenovat elektromagnetické frekvence typické právě pro výboje blesků. Krom tohoto „naslouchání bleskům“ bude plošina studovat také klima, atmosféru, radiaci a možnou přítomnost podpovrchové vody v místě přistání a okolních oblastech.

Ondřej Santolík, hlavní tvůrce přístroje, vysvětluje: „Potřebujeme uložit testovací data na paměťovém čipu přístroje, která pak odešleme zpět na Zemi. Tím ověříme funkčnost zařízení. A kromě dat v podobě běžných podob vln jsme se rozhodli využít tuto příležitost pro veřejnou osvětovou událost.“

Projektový vědec roveru mise ExoMars v ESA Jorge Vago k tomu dodává: „Událost nemá žádný vliv na misi a představuje kreativní způsob ověření funkčnosti přístroje. Doufáme, že takto inspirujeme mnohé k tomu, aby se přidali k naší cestě, při níž pátráme po stopách života na Marsu.“

Uzávěrka je 20. dubna 2019. Pošlete svůj příspěvek a následně hlasujte pro svého favorita na mars.vesmir.cz. Výběr vítězů bude provedený v rámci otevřeného hlasovacího systému.

Na paměťovém čipu bude uloženo jedenáct třicetisekundových záznamů zvuku, které se vydají na Mars. Ale jen jeden z nich bude vybraný k tomu, aby byl odvysílaný zpět na Zemi. Jakmile bude testovací zvuk odvysílaný na rádiových vlnách zpět na Zemi, dojde k jeho analýze, která má potvrdit připravenost zařízení k provádění svých vědeckých cílů.

Projekt „Volání z Marsu“ byl vytvořený díky spolupráci vědců s českým vědeckým časopisem Vesmír.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.