Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vítězové soutěže Space Lab pošlou své experimenty do vesmíru

Vítězové soutěže Space Lab pošlou své experimenty do vesmíru

27.3.2012

Vítězové soutěže Space Lab pošlou své experimenty do vesmíru Minulý týden byly ve Washingtonu DC oznámeny dva vítězné vědecké experimenty, které vzešly z několika tisíc studentských návrhů. Oba experimenty, které budou studovat chování hmyzu a baktérií ve stavu mikrogravitace, se dočkají realizace přímo na Mezinárodní kosmické stanici, přičemž celý svět je bude moci sledovat v přímém přenosu.

V kategorii 14 až 16 let zvítězily Dorothy a Sara z Detroitu (stát Michigan). V rámci jejich experimentu se do vesmíru vydají bakterie, aby bylo možné studovat, zdali podmínky beztíže ovlivní jejich odolnost vůči fungicidům. V kategorii 17 a 18 let si vítězství odnáší Amr z Egypta, který navrhl vyzkoušet, jak se pavouk rodu Zebra dokáže přizpůsobit životu na kosmické stanici.

V hodnotící komisi zasedli významní vědci, kosmonauti a učitelé. Mezi nimi byli Frank De Winne, Samantha Cristoforetti a Timothy Peake z ESA, Leland Melvin z NASA, Akihiko Hoshide z JAXA, Chris Hadfield z Kanadské kosmické agentury a zakladatel Slunečního cirkusu (a kosmonaut) Guy Laliberté. Ti vybírali z návrhů doporučených komunitou YouTube.

Dva globální vítězové si pak budou moci vybrat jeden ze dvou zcela unikátních zážitků: buď výlet do Japonska na start rakety s družicí, která dopraví jejich experiment na Mezinárodní kosmickou stanici, nebo unikátní zkrácený kosmonautický výcvik.

Aby se zúčastnili tohoto výcviku, musí být účastníkům alespoň 18 let. Absolvují jej ve Hvězdném městečku v Rusku.

Finalisté z Evropy, Středního východu a Afriky těšit na pozvání do výcvikového střediska kosmonautů EAC (European Astronaut Centre) v německém Kolíně nad Rýnem. V rámci exkurze se mohou 16. května těšit na přednášky o vědě na oběžné dráze a prohlídku všech zařízení pod osobním dohledem evropských kosmonautů.

Aby byla tato návštěva co nejzajímavější, uskuteční se v jejím průběhu živý telefonát s Mezinárodní kosmickou stanicí. Finalisté si tak budou moci osobně promluvit s evropským kosmonautem André Kuipersem.

Soutěž Space Lab je sponzorována firmami YouTube, Lenovo a Space Adventures stejně jako kosmickými agenturami ESA, NASA a JAXA.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA. 

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.