Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vítězové regionu Praha / Česká republika soutěže European Satellite Navigation Competition 2012 převzali svá ocenění

Vítězové regionu Praha / Česká republika soutěže European Satellite Navigation Competition 2012 převzali svá ocenění

28.11.2012

Vítězové regionu Praha / Česká republika soutěže European Satellite Navigation Competition 2012 převzali svá ocenění Na Ministerstvu dopravy v úterý 27. listopadu 2012 proběhlo slavnostní předání cen regionálního kola mezinárodní soutěže European Satellite Navigation Competition 2012. Akce se zúčastnil ministr dopravy Pavel Dobeš, ředitel Agentury pro evropský GNSS (GSA) Carlo des Dorides, za hlavního pořadatele Andreas Dippelhofer ze společnosti Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen, a ředitel společnosti BIC R&D Pavel Vokáč, která se společně s Ministerstvem dopravy spolupodílela na organizaci soutěže a je sponzorem regionálních cen.

Vítězem regionálního kola se stala společnost GINA Software s.r.o. se systémem stejného názvu, který umožňuje sdílení geografických informací pomocí globální databáze znalostí, navigaci v terénu a týmovou komunikaci v reálném čase. Na druhém místě se umístila společnost PanamNav se svým inovativním autentizačním systémem polohy automobilů, založeném na principu V2V (Vehicle To Vehicle) a na místě třetím společný projekt společností TECHNISERV spol. s r.o., ŘLP a.s. a Letiště Praha, a. s., a jejich bezpečnostní navigační a komunikační systém pro využití v prostorách letiště, ale i v dalších zabezpečených oblastech o relativně menší rozloze. 

„Cílem soutěže je posílit aktivní vztah odborné i široké veřejnosti ke globálním družicovým navigačním systémům a zároveň stimulovat vznik nových aplikací postavených na GNSS. Bez podpory navigačních technologií není možný ani komplexní rozvoj dopravních systémů, a proto chce MD tento sektor i nadále podporovat. Těší mě, že regionálního kola se letos zúčastnilo patnáct soutěžních nápadů, což je nejvyšší počet od zapojení ČR do soutěže v roce 2005,“ uvedl ministr dopravy Pavel Dobeš.

Oceněné byly také společnosti, které se umístily na čtvrtém a pátém místě: univerzita Ecole Nationale d'Aviation Civile představila nápad nízkonákladové sítě tvořené samotnými uživateli, poskytující korekční data pro určení polohy pomocí globálních družicových navigačních systémů (GNSS) s centimetrovou přesností; a s projektem monitorovacího systému osob založeném na GNSS, bezdrátové komunikaci a neinvazivních tělesných senzorech přišly společnosti ICE s.r.o., COMINFO, a.s., HSRS, s.r.o., NXP Semiconductors a BIOCONS, s.r.o.  a Fakulta elektrotechická ČVUT.

European Satellite Navigation Competition (ESNC), dříve Galileo Masters, je mezinárodní soutěž projektů zaměřených na využití družicových navigačních systémů v nejrůznějších oblastech lidské činnosti, která je pořádána od roku 2004. Hlavním pořadatelem této soutěže je německé Anwendungszentrum GmbH Oberpfaffenhofen. Soutěž probíhá ve dvou kolech – regionálním a závěrečném celosvětovém, do něhož postoupily pouze vítězné projekty z regionálního kola. Kromě hlavní ceny jsou v rámci ESNC udělovány i tematické ceny „Special Prizes“, které udělují významné evropské instituce zabývající se družicovou navigací a partnerské společnosti soutěže a také „Prototyping Prizes“, zaměřené na pokročilé nápady, které se již mohou prokázat existujícím prototypem.

Regionální kola soutěže v České republice organizuje Odbor kosmických technologií a družicových systémů Ministerstva dopravy ČR, které je také Národním kontaktním bodem pro program Galileo. Ministerstvo dopravy je koordinátorem kosmických aktivit v ČR. „Organizování soutěže jako je 'European Satellite Navigation Competition 2012' a dalších, jako např. 'GMES masters', může být dobrým příkladem úsilí EU a jejích členských států směřujícího k vytvoření velmi přínosného trhu s inovativními aplikacemi,“ uzavřel ministr dopravy Pavel Dobeš.

Více informací o soutěži naleznete zde.

 

Slavnostní předání cen v obraze:

zleva: Martin Šunkevič (MD), Karel Dobeš (MD- vládní zmocněnec), Jiří Žák (MD- náměstek ministra), Pavel Dobeš (MD- ministr), Carlo des Dorides (GSA), Andreas Dippelhofer (AZO), Pavel Vokáč (BIC R&D)

 

Pavel Dobeš - ministr dopravy ČR

 

Carlo des Dorides (GSA)

 

Andreas Dippelhofer (AZO)

Autor: Václav Nesládek   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému


Související články
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril