Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vítězné nápady 3D tisku na Měsíci

Vítězné nápady 3D tisku na Měsíci

4.2.2019

Vítězné nápady 3D tisku na Měsíci

Při studování konceptů lunární základny vyhlásila ESA soutěž s dotazem: co byste si chtěli vytisknout na 3D tiskárně na Měsíci, abyste se cítili jako doma? Odpovědi přišly z celého světa. Nyní byli vybráni dva vítězové, přičemž oba jejich nápady jsou spojené s přírodou.

V kategorii dospělých vyhrála Helen Schellová z Velké Británie, která navrhla „magickou měsíční zahradu“. Ta by byla vytištěna z recyklovaných obarvených plastů.

„Co chybí na Měsíci,“ táže se Helen Schellová. „Barevné a živé rostliny. Toto je návrh na barevný koberec různých barev a motivů, který může být přemístěn na libovolné místo ve vašem lunárním habitatu.“

Podobně jako skutečné květiny a rostliny, tak i jejich 3D tištěné ekvivalenty budou aromatické k osvěžení vzduchu. Stejně tak mohou sloužit jako recyklační jednotka vzduchu pro přeměnu oxidu uhličitého na kyslík. Stejně tak „porostou“ s tím, jak každá rostlina bude vytvořená z menších komponent, které mohou být časem přemístěné nebo přidané – podobně jako kdyby rostly v přírodě.

V kategorii do osmnácti let se stala vítězem studentka z Madridu Judith de Santiago (17). Ten prezentoval květináč ve tvaru dvanáctistěnu. Ideálně pro skutečnou rostlinu. Květináč v sobě zároveň nesl symboly vzdálené Země.

„Modré křivky dole reprezentují mořské vlny,“ napsala Judith de Santiago. „A zelený znak s malou rostlinou umístěný ve středu, který je inspirovaný disneyovským filmem WALL-E, představuje Zemi jako takovou.“

Judith de Santiago se ujistila, že její návrh bude vytištěný ve 3D tím, že jej rovnou navrhla ve trojrozměrném tiskovém formátu.

Do soutěže přišlo více než sto nápadů od dospělých a dětí z celého světa. Mezi další nápady patřilo mobilní stínítko na lampu schopné generovat barvy připomínající Zemi, přesýpací hodiny naplněné lunárním prachem, skleněný model Země včetně realistického nočního osvětlení či návrhy na sošky nebo stolní hry. A to nezmiňujeme několik návrhů na vytištění další 3D tiskárny.

Myšlenka na soutěž přišla z projektu ESA, který studoval všechny způsoby 3D tisku, které mohou být využity pro konstrukci, provoz a údržbu budoucí lunární základny. Aneb jak mohou různé druhy 3D tisku vyřešit tyto otázky?

„Soutěž představovala velmi dobrou iniciativu pro spojení naší studie s veřejností. Navíc nám nabídla vhled do lidského faktoru, který také bude mít vliv na osidlování Měsíce,“ konstatuje Advenit Makaya, který dohlížel na studii lunárního 3D tisku.

„Zaslané náměty nám daly lepší představu o tom, co lidé pracující na Měsíci budou vyžadovat od prostředí, které je obklopuje. Mnohá témata, která se objevovala, jako například tištěné věci připomínající objekty z přírody, objekty spojené s pozemskými koníčky nebo hudební nástroje, stejně jako připomínky blízkých doma měla jedno společné: pomáhají udržovat spojení se vzdálenou Zemí a zmírnit pocit izolace.“

Světové kosmické agentury zvažují lunární základnu jako další možný krok v pilotovaných kosmických letech, vysvětluje Advenit Makaya: „3D tisk je klíčovým stavebním kamenem budoucího osidlování vesmíru. Zvláště pak pokud dokážeme cestou najít suroviny pro jeho využití, namísto toho abychom byli odkázaní na drahém zásobování ze Země.

„A Měsíc, který je pouze několik dní letu od Země, představuje ideální testovací místo. Nikdo dosud neprovedl tak komplexní studii, která by lunární 3D tisk řešila od velkých kusů infrastruktury a stavebních prvků až po drobné elektronické komponenty.“

Projekt podporovaný v rámci základních aktivit ESA řešilo konsorcium URBAN vedené německou firmou OHB Systém AG, a to za pomoci specialistů na extrémní prostředí z organizace Comex (Francie), kosmické architektonické společnosti Liquifer Systems Group (Rakousko) a výrobce kosmických prvků Sonaca Space (Německo).

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.