Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vitamínový superkoktejl pomáhá překonat 60 dní ležení v posteli

Vitamínový superkoktejl pomáhá překonat 60 dní ležení v posteli

22.9.2017

Vitamínový superkoktejl pomáhá překonat 60 dní ležení v posteli

Během třetího týdne v září začal druhý běh ESA studující vliv dlouhodobého pobytu na lůžku na lidský organismus. Tentokrát je doplněný o mix antioxidantů a vitamínů, který by měl v budoucnu pomáhat kosmonautům s vedlejšími účinky života ve vesmíru.

Deset dobrovolníků bude ležet na lůžku s hlavou sklopenou o 6 stupňů po dobu šedesáti dnů, přičemž po celou dobu musí mít nejméně jedno rameno v posteli. Intenzivní pobyty na lůžku jako je tento rozhodně nejsou jednoduché: svaly a kosti ochabují a nakloněná lůžka znamenají, že více krve a tělesných tekutin „stéká“ do hlavy – což je zvoleno záměrně, protože podobnými změnami prochází těla kosmonautů během pobytu ve vesmíru.

Stejně jako zvířata se lidé na Zemi vyvinuli tak, aby mohli žít v gravitaci. Najít způsoby pro zachování zdraví ve stavu beztíže je důležité pro další průzkum naší Sluneční soustavy. Testování nových cvičebních režimů, diet a lepší pochopení toho, co se děje kosmonautům – to vše jsou základní pilíře výzkumů ESA, které mají za cíl simulovat vliv beztíže na lidský organismus.

V rámci této studie, která probíhá na kosmické klinice MEDES ve francouzském Toulouse, budou dobrovolníci testovat koktejly vitamínů a antioxidantů, které byly doporučeny na základě výzvy ESA v roce 2011. Úvodní běh šedesátidenního experimentu s jinými deseti dobrovolníky proběhl od ledna do dubna. V současném běhu se uskuteční celkem patnáct experimentů, přičemž polovina testovaných subjektů bude sloužit jako kontrolní skupina – koktejl dostávat nebude.

Vedoucí výzkumu pro pilotované lety v ESA Jennifer Ngo-Anh k tomu uvádí: „Studie dlouhodobého pobytu na lůžku jsou pro každého zapojeného náročné a vyžadují spoustu příprav. Na druhé straně jsou ovšem dobrým způsobem testování platnosti nových nápadů před tím, než jsou aplikovány na kosmonautech ve vesmíru.“

 

Nelehké poležení

Strávit 60 dní na lůžku může znít jako snadné, ale najít vhodné testovací subjekty není vůbec jednoduché. Nejen proto, že se musí vzdát svých každodenních závazků na 60 dní, ale také proto, že přicházejí o soukromí a jsou objekty odběru různých vzorků plus provádění testů, jako je třeba svalová biopsie.

A na konci svého horizontálního dobrodružství se vracejí do normálního života oslabeni a zcela mimo kondici.

Aby subjekty nabyly svoji původní kondičku, pomohou jim specialisté ze střediska kosmonautů ESA v Kolíně nad Rýnem absolvovat stejný rehabilitační protokol, kterým prochází kosmonauti ESA po návratu z ISS.

 

Dokážou zdravotní koktejly redukovat neodvratné problematické efekty působení na tělo po dobu 60 dní studie? Výzkumníci slibují, že svá zjištění zveřejní hned, jak to bude možné.

Mezitím se ESA připravuje na další běh studie dlouhodobého pobytu na lůžku, který chystá s NASA. Začne v srpnu 2018 v německém letecko-kosmickém středisku DLR v zařízení „:envihab“. To se nachází hned vedle Střediska evropských kosmonautů.

Během těchto 60 dní budou výzkumníci testovat efektivitu umělé gravitace v kombinaci se symptomy stavu beztíže například roztáčením subjektů na centrifuze – zatímco tyto budou stále na lůžku.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.