Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vířící spirály u severního pólu Marsu

Vířící spirály u severního pólu Marsu

13.2.2017

Vířící spirály u severního pólu Marsu

Nová mozaika poskládaná ze záběrů pořízených sondou ESA Mars Express ukazuje severní ledovou polární čepičku a její charakteristické temné spirálové žlaby.

Mozaika byla vytvořena ze 32 samostatných „pruhů“ získaných při přeletech v letech 2004 a 10 a pokrývá plochu přibližně jednoho miliónu kilometrů čtverečních.

Ledová čepička je permanentním útvarem, ale v zimní sezóně – jako právě teď počátkem roku 2017 – teploty klesají natolik, že se zhruba třicet procent oxidu uhličitého z atmosféry planety promění právě v tuto čepičku. Tím přidává sezónní vrstvu až metr vysokou.

Během teplejších letních měsíců se většina z pevného oxidu uhličitého odpaří a uvolní přímo do atmosféry, takže po ní zůstanou jen vrstvy bohaté na vodní led.

Silné větry pak hrají důležitou roli ve formování tvaru ledové čepičky v čase, když odfoukávají vyvýšený střed směrem k nižším okrajům a formuje je stejná Coriolisova síla, která vytváří spirály hurikánů na Zemi.

Jeden obzvláště významný útvar je 500 km dlouhý a 2 km hluboký příkop, který téměř dělí polární čepičku vedví.

Zanořený kaňon známý jako Chasma Boreale je považovaný za relativně starý útvar, který se zformoval ještě dříve, než ledové spirálovité útvary – a navíc to vypadá, že se stále prohlubuje s tím, jak se nové zásoby ledu ukládají kolem něj.

Podpovrchová pozorování pomocí radarových přístrojů na sondě Mars Express a sondě NASA MRO (Mars Reconnaissance Orbiter) odhalují, že ledová čepička je tvořena mnoha samostatnými vrstvami ledu a prachu sahajícími do hloubky zhruba 2 km.

To představuje unikátní záznam toho, jak se měnilo klima planety v souvislosti s jejím náklonem a změnou oběžné dráhy kolem Slunce za stovky tisíc let.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril