Česky English

Úvodní stránka Aktuality „Větrná družice“ se chystá na cestu do vesmíru

„Větrná družice“ se chystá na cestu do vesmíru

14.6.2018

„Větrná družice“ se chystá na cestu do vesmíru

Ještě dříve, než bude nová družice ESA Aeolus uložena do transportního kontejneru a odeslána do Francouzské Guayany, aby se odtud v srpnu vydala do vesmíru, budou mít zástupci médií možnost prohlédnout si naposledy tento nejnovější satelit programu Earth Explorer.

Podobně jako všechny ostatní mise programu Earth Explorer, tak i družice Aeolus byla postavena, aby demonstrovala špičkovou kosmickou technologii, která může vrhnout nové světlo na jemné předivo fungování naší mateřské planety.

Tato průkopnická družice bude využívat silnou laserovou technologii, která bude sondovat nejspodnějších 30 km naší atmosféry. Vytvoří tak vertikální profily vzdušných proudů, stejně jako informaci o obsahu aerosolů nebo o oblačnosti.

Toto jednak výrazně zlepší naše chápání toho, kterak funguje atmosféra, a jednak se bude významným způsobem podílet na výzkumu změny klimatu. V konečném důsledku bychom pak měli být schopni lépe předpovídat extrémní jevy, jako jsou třeba hurikány nebo El Niño.

Přestože je mise Aeolus primárně vědeckým nástrojem, bude mít významný přínos i ze společenského hlediska díky zlepšení předpovědí počasí.

Asi není třeba zdůrazňovat, že přesné předpovědi počasí jsou zásadní pro mnoho oblastí lidské činnosti, jako je farmaření, rybolov, stavebnictví, doprava nebo využití zdrojů, ale též pro plánováních našich každodenních aktivit.

Ačkoliv se předpovědi počasí v posledních letech výrazně zlepšily, meteorologové naléhavě potřebují spolehlivá data o globálním větrném profilu. Jen tak mohou pokračovat v dalším zlepšování.

Stávající informace o větrných proudech přicházejí z meteorologických balónů, pozemních přístrojů, letadel, ze sledování pohybu oblačnosti a z družicových přístrojů, které jsou ovšem schopné monitorovat vítr jen při hladině moře.

Mise Aeolus bude sledovat vzdušné proudy na celé planetě a dodávat svá měření v téměř reálném čase. A to je přesně to, co meteorologové potřebují pro zlepšení předpovědí.

Družice Aeolus je vybavena jednou z nejsofistikovanějších kosmických technologií, jaké kdy byly vyvinuty. Trvalo to několik let, ale nyní je satelit připravený k odeslání na kosmodrom v Kourou (stát Francouzská Guayana). Zde bude připravený ke startu do vesmíru 21. srpna.

Ředitel ESA pro programy dálkového průzkumu Země Josef Aschbacher k tomu uvádí: „Jsme hrdí, že dnes je družice Aeolus připravena v továrně firmy Airbus Defence and Space ve francouzském Toulouse.“

„Vývoj této úžasné mise představoval trnitou cestu, ovšem nikdy nikdo neřekl, že kosmická technologie je něco snadného. Aeolus je skutečně první misí svého druhu a má potenciál posunout naše chápání Země dále.

„Jsem neskutečně vděčný každému, kdo svou tvrdou prací dosáhl misi až k tomuto bodu. Nyní už se těšíme na další kroky, kterými bude převoz na kosmodrom a příprava na start.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.