Česky English

Úvodní stránka Aktuality „Větrná družice“ byla před startem natankována

„Větrná družice“ byla před startem natankována

20.8.2018

„Větrná družice“ byla před startem natankována

Na druhou polovinu tohoto měsíce se připravuje start družice ESA Aeolus. V rámci příprav na něj byla nyní natankována, čímž je téměř připravena k uložení do aerodynamického krytu nosné rakety Vega.

Připravit družici na start znamená „odškrtat“ si dlouhý seznam položek. Jak už to bývá, některé jsou snazší a některé naopak obtížnější.

Protože hydrazin používaný jako palivo v satelitech je extrémně toxický, jen specialisté oblečení v neforemných jakoby „kosmických“ skafandrech zůstávají po dobu tankování v přípravné místnosti.

Družice Aeolus je na evropském kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) od počátku července, přičemž zde prochází intenzivními testy. Vše nyní směřuje ke startu 21. srpna ve 21:20 h GMT (23:20 h středoevropského času).

Tato průkopnická mise je připravena poskytnout data o globálním větrném profilu, a to za použití laserové technologie, která bude studovat spodních 30 km naší atmosféry. Získá tak vertikální profily větru a informace o aerosolech či oblačnosti.

Mise zlepší naše chápání toho, jak pracuje dynamika atmosféry. Tím se bude podílet i na výzkumu klimatických změn. Zároveň nám pomůže předpovídat extrémní události jako jsou hurikány, stejně jako lépe pochopit a modelovat jevy velkého rozsahu ovládající počasí jako je El Niño.

Očekává se, že mise bude mít odpovídající přímý význam také pro společnost zlepšením předpovědi počasí. Její globální měření větru, které bude předávat v téměř reálném čase, je přesně tím, co meteorologická střediska poptávají pro zlepšení svých výstupů.

Dalším krokem v předstartovní přípravě bude umístit družici Aeolus pod aerodynamický kryt rakety Vega.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.