Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vesmírné spojení Lanzarote a ESA

Vesmírné spojení Lanzarote a ESA

12.7.2019

Vesmírné spojení Lanzarote a ESA

Kosmonauti, astrobiologové a kosmičtí inženýři budou pokračovat v průzkumu vulkanických oblastí na španělských Kanárských ostrovech Lanzarote, aby společně připravili výpravy na další planety. Dohoda mezi ESA a místními úřady zajišťuje, že tento ostrov bude dostupný jako výcvikový prostor do roku 2022. A předmět výcviku? Zjistit, jak nejlépe zkoumat další světy.

Výcvikový kurz ESA Pangaea poskytuje úvod a praktické znalosti, které pomohou členům posádky při vyhledávání zajímavých vzorků hornin či stop života na jiných planetách. Lanzarote je zastávka na této cestě už od prvního běhu kurzu v roce 2017.

Dohoda následuje po třech letech plodné spolupráce mezi ESA, místní správou Lanzarote a geologickým parkem Lanzarote a Chinijo, a to s podporou Geovědecké laboratoře IGEO.

„Jsme nadšeni z toho, že můžeme konstatovat, že ostrov zůstává místem přírodního scénáře projektu Pangaea. Jde o nejrealističtější způsob, kterým se můžeme připravovat na cestu do vesmíru,“ vysvětluje projektová vedoucí Pangaea Loredana Bessone.

„Kanárské ostrovy jsou perly ve středním Atlantiku pro planetární studie a Lanzarote je dokonalým prostředím pro zlepšení efektivity budoucích výprav na Měsíc a Mars,“ dodává profesor planetární geochemie ve španělském Geosciences Institute Jesús Martínez-Frías.

Dobře zachovaná krajina, která získala status Globálního geoparku UNESCO, byla naposledy hostitelem výcvikové kampaně v listopadu 2018. Aktivita proběhla v oblasti Tinajo, která udržuje charakteristiky nedotčené zemské kůry a slouží k simulaci geologických podmínek na Měsíci a Marsu.

„Basalt, který jsme našli, představuje dobrý analog pro Měsíc. Naproti tomu s vodou spojené minerály jsou užitečné pro studie obyvatelnosti Marsu,“ vysvětluje Jesús Martínez-Frías, který je zároveň instruktorem programu Pangaea.

Výcvik Pangaea zahrnuje testování technologických nástrojů pro odběr vzorků a vědeckou terénní analýzu, stejně jako vývoj operačních konceptů pro geologický průzkum.

„Nedostali jsme sem pouze kosmonauty, ale také přední evropské vědce a špičkovou techniku pro výcvikové účely,“ vysvětluje Loredana Bessone.

Tři roky zkušeností byly také zdokumentovány vizuálně. Výstava více než dvou desítek fotografií z předchozích běhů Pangaea nyní vítá pasažéry, kteří dorazili na letiště Lanzarote.

„Chtěli bychom ukázat bohatství výzkumu a technického rozvoje, k němuž zde došlo. Ale stejně bychom chtěli sdílet s místní veřejností, proč je Lanzarote důležité pro budoucnost kosmického výzkumu,“ uzavírá koordinátorka Geoparku Lanzarote Elena Mateo.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.