Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vesmír je klíčem k monitorování okyselování oceánů

Vesmír je klíčem k monitorování okyselování oceánů

3.12.2019

Vesmír je klíčem k monitorování okyselování oceánů

Poslední týden v listopadu oznámila Světová meteorologická organizace OSN, že koncentrace skleníkových plynů v atmosféře dosáhly dalších výšin. Tento probíhající trend nejenže otepluje naši planetu, ale á též vliv na chemické složení oceánů. Až dosud přitom bylo monitorování „okyselování oceánů“ obtížné. Vědci ovšem zkoumají nové způsoby získávání odpovídajících informací: třeba kombinováním informací z různých zdrojů, mezi něž patří mise ESA SMOS, aby vynesli nové světlo do této zásadní otázky týkající se životního prostředí.

S tím, jak roste množství atmosférického oxidu uhličitého, naše oceány hrají čím dál důležitější roli v absorbování části z tohoto kvanta. Podle stávajících měření globální oceány pohltí každoročně zhruba třetinu uhlíku, který se do atmosféry dostane lidskou činností.

Na jedné straně tato dlouhodobá absorpce znamená, že planeta není tak oteplená, jak by jinak byla. Na straně druhé ovšem z toho také vyplývá skutečnost, že se mění uhlíková chemie oceánů: mořská voda se stává méně zásaditou – jde o proces obecně označovaný jako okyselování oceánů.

Toto pak mění bio-geo-chemické cykly a má zásadní vliv na život v oceánech.

Pteropodi, drobní mořští hlemýždi známí jako „mořští motýli“, jsou příkladem zranitelného druhu. Poškození jejich ulit už bylo pozorováno v částech Arktidy a Jižního oceánu. Pteropodi jsou přitom velmi důležití jakožto součást polárního potravinového řetězce, neboť slouží jako klíčový zdroj potravy pro důležité ryby: například lososy a tresky.

Poškozující vliv okyselování oceánů se už začíná projevovat, a tak je důležité posun v jejich pH bedlivě sledovat. Protože pokrývají více než sedmdesát procent plochy Země, je kvalita světových oceánů nesmírně důležitá pro stav a rovnováhu zbytku planety.

Aktuální pokroky v získávání dat zahrnují špičkové přístroje pro měření pH na lodích a bójích, ovšem jen s pomocí měření přímo z vesmíru můžeme získat globální pohled. Leč v současné době nejsou na oběžné dráze žádné senzory, které by pH měřily přímo.

Využití družic nebylo dosud důkladně prozkoumáno jako možnost pro rutinní pozorování chemie při hladině oceánů, ale studie publikovaná v nejnovějším vydání časopisu Remote Sensing of Environment popisuje, kterak vědci testují nové způsoby slučování různých datových sad k získání lepší představy a nakonec i monitorování okyselování oceánů.

Animace ukazuje, kterak mořská chemie může být studována za použití čtyř parametrů: parciálního tlaku oxidu uhličitého ve vodě, množství rozpuštěného anorganického uhlíku, zásaditosti a pH. Kterékoliv dva z výše uvedených parametrů ve spojení s měřeními slanosti a teploty, dovolují pochopit komplexní uhlíkovou chemii oceánu.

Mise ESA SMOS a NASA Aquarius poskytují informace o slanosti oceánů, přičemž právě ony představují klíč k dalšímu výzkumu. Ten je možný jen díky přístupu tisícům zpracovaných a kvalitně prověřených měření získaných mezinárodní komunitou z lodí a během výzkumných kampaní.

Vedoucí práce Peter Land z Plymouth Marine Laboratory (Velká Birtánie) k tomu podotýká: „Příchod měření slanosti z vesmíru, v němž byla průkopníkem mise SMOS, otevřel úžasnou možnost neustálého monitorování chemie uhlíku v oceánech, identifikaci oblastí s největším rizikem a pomohl pochopit podstatu těchto hrozeb pro oceány.“

Jamie Shutler z University of Exeter (Velká Británie) dodává: „byli jsme schopni tento výzkum realizovat skrze program ESA Earth Observation Science for Society. Doufáme, že tento pohled z vesmíru pomůže pochopit to, jak okyselování oceánů dopadá na naše rybářské a námořní ekosystémy, na nichž závisí naše jídlo, zdraví nebo turistika.“

Tato práce nyní bude pokračovat v rámci projektu ESA Ocean SODA jako součást širšího programu ESA Ocean Science Cluster.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril