Česky English

Úvodní stránka Aktuality Vega je připravena na úvodní start

Vega je připravena na úvodní start

6.2.2012

Vega je připravena na úvodní start Datum prvního kvalifikačního letu zcela nové kosmické rakety ESA Vega bylo stanoveno na 13. února 2012.

Start se uskuteční z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana). Do vesmíru při něm má být dopraveno devět družic. Startem rakety Vega doplní Evropa svoji stávající kosmickou flotilu a získá zcela nové možnosti přístupu do vesmíru. První start s označením VV01 se má uskutečnit během dvouhodinového startovacího okna, které trvá od 10:00 do 12:00 h GMT (11:00 až 13:00 h středoevropského času; 7:00 až 9:00 h času místního).

První zkušební let završí devítiletý vývoj pod taktovkou ESA a dalších partnerů, kterými jsou zvláště Italská kosmická agentura (ASI) a firma ELV SpA, která se stala hlavním kontraktorem vývoje nosiče.

Celý program Vega pak byl podporovaný sedmi členskými státy ESA: Itálií, Francií, Belgií, Španělskem, Nizozemskem, Švýcarskem a Švédskem.

Raketa Vega poskytne Evropě bezpečný, spolehlivý a konkurenceschopný dopravní prostředek pro vynášení vědeckých družic a satelitů pro dálkový průzkum Země. Vega je navržena k vynášení zařízení o hmotnosti 300 až 2500 kg, a to v závislosti na typu oběžné dráhy, kterou si konkrétní let žádá.

Vega výtečně doplní z evropského kosmodromu již provozované těžké rakety Ariane-5 a nosiče střední třídy Sojuz, který si zde odbyl premiéru teprve nedávno: v říjnu 2011.

Náklad premiérového letu tvoří devět družic: kosmická agentura ASI dodala satelit LARES a Univerzita v Boloni ALMASat-1. S nimi poletí sedm nanosatelitů z kategorie CubeSat, které dodaly evropské univerzity: e-St@r (Itálie), Goliat (Rumunsko), MaSat-1 (Maďarsko), PW-Sat (Polsko), Robusta (Francie), UniCubeSat GG (Itálie) a Xatcobeo (Španělsko).

Cílem letu je kvalifikovat celý systém Vega: tedy nejen vlastní raketu, ale také pozemní infrastrukturu a operace. A to od předstartovní přípravy přes oddělení vynášeného nákladu až po likvidaci horního stupně.

Po kvalifikačním letu bude celý systém rakety Vega předaný k provozování společnosti Arianespace. Ta se následně stane zodpovědnou za její nabízení na mezinárodním trhu. Cílem přitom je realizovat ročně nejméně dvě mise. Jedním z prvních zákazníků přitom bude ESA, kterážto se zavázala využívat služeb Arianespace při pěti startech.

 

Spolupráce české firmy na realizaci tohoto projektu

Již od roku 2007 se na kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně aktivně účastní realizace některých projektů také česká firma G.L.Electronic.

Tato firma pod vedením italské firmy Telematic Solutions se již dříve podílela na realizaci projektu Mangousta (bezpečnostní kamerový a IR systém pro jednotlivé sektory kosmodromu).

V letech 2010 a 11 pak firma G. L. Electronic pokračovala úspěšnou šestiměsíční spoluprací na pozemním zařízení pro nosič Sojuz, tentokrát pod vedením firem Carlo Gavazzi Space a Telelmatic Solutions.

Spolupráci na nosiči Vega firma zahájila v roce již 2008, kdy se pod přímým vedením firmy Carlo Gavazzi Space aktivně účastnila realizace instalace a integrace systémů A/V, monitorovacích, telefonních a bezpečnostních systémů, dále pak signalizace úniku plynů, požárů apod. Tato spolupráce je plánována až do 13. února 2012 (aktuálně plánovaný termín premiéry rakety Vega).

Firma G.L.Electronic ve spolupráci firem Carlo Gavazzi Space a TEMIS zrealizovala také výrobu hardware k projektu LARES, Almasat a Cubsat. Šlo o konektory (elektrické i mechanické) mezi jednotlivými funkčními celky satelitů stejně jako pro připojení externích zařízení (napájení, kontrola apod.).

V těchto dnech se pracovníci G.L. Electronic aktivně účastní transportu a vlastní manipulace se satelitem v integračním prostoru kosmodromu ve Francouzské Guyaně, což je většinou jedna z posledních operací před finálním umístěním na nosič. A právě LARES bude prvním satelitem, který raketa Vega vynese.

Firma G.L.Electronic je dokladem toho, že každý podobný úspěch v mezinárodních projektech je nutno chápat i jako prestižní záležitostí, otevírající další pracovní možnosti. V širším měřítku se pak touto cestou daří zdárně prezentovat nejen firmu jedinou, ale i český průmysl jako celek a pokračovat tak v tradici české účasti na kosmických aktivitách na mezinárodní úrovni.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.