Česky English

Úvodní stránka Aktuality Věda se potkala s výzkumem, aby on-line oslovila mládež

Věda se potkala s výzkumem, aby on-line oslovila mládež

24.5.2012

Věda se potkala s výzkumem, aby on-line oslovila mládež Co se stane, když váš experiment zaznamená přes třicet tisíc shlédnutí on-line? Budoucí průzkumníci vesmíru byli minulou středu odměněni skutečným „mimozemským“ zážitkem v podobě vědecké debaty s posádkou Mezinárodní kosmické stanice.

Studenti z Evropy, Středního východu a Afrika byli pozvání do evropského výcvikového střediska kosmonautů (European Astronaut Centre) v Kolíně nad Rýnem (Německo). Zde měli možnost živě „četovat“ s kosmonautem ESA André Kuipersem a astronautem NASA Donem Pettitem.

Odměna byla zasloužená: jen 21 videí z více než dvou tisíc přihlášených se dostalo do regionálního finále soutěže YouTube Space Lab.

Studenti museli stlačit představení svého vědeckého pokusu do dvouminutového videa – a následně odhadnout, co by se asi tak s jejich experimentem dělo, kdyby byl uskutečněný ve vesmíru. Všechna videa dohromady zaznamenala přes padesát miliónů shlédnutí.

„Tato vzdělávací aktivita podpořená ESA nabízí dětem úžasnou příležitost zažít skutečnost, která je zajímavější než ty nejdivočejší představy,“ vysvětluje zakladatel kampaně Space Lab a manažer společnosti Google Zahaan Bharmal. Sdílel nadšení ze spojení s kosmickou stanicí přímo mezi studenty.


Budoucnost záleží na vás

André a Don odpovídali na otázky finalistů a zdůraznili význam práce na největší světové laboratoři ve stavu beztíže pro celou řadu oborů.

Poté, co André rozptýlil pochybnosti o vlivu vesmíru na lidskou psychiku, Don ujistil studenty, že „průzkum vesmíru již brzy bude záležet na vás a na tom, jak sami naložíte s vlastní budoucností“.

Osmnáctiletý student a globální finalista soutěže Amr Mohamed z Alexandrie (Egypt) bude díky svému pokusu moci spatřit, jak pavouci loví svoji kořist v podmínkách mikrogravitace.

Na zemi se aktuálně nacházející kosmonaut ESA Frank De Winne vyzval Amra: „Mě trvalo zhruba dva měsíce, než jsem se plně adaptoval na stav beztíže, tak jak dlouho asi bude trvat pavoukovi, než se naučí skákat na svůj cíl?“ Odpověď se dozvíme již letos na podzim, kdy bude Amrův experiment uskutečněný přímo na kosmické stanici.

Také další finalisté přišli se zajímavými a inovativními nápady: navrhovali poslat do vesmíru kvasinkami poháněná zařízení, výrobnu alkoholu nebo magnety.

V některých případech strávili mladí vědci i tři týdny výzkumem a přípravou svých experimentů. Pro další, jako byli třeba Harry a Jack, bylo dostatečných pět minut před hodinou fyziky, aby natočili svůj pokus.

Vědci i kosmonauti byli překvapeni šíří nápadů. „Někdy jsem musel zastavit videoprezentaci a na experiment se podívat znovu,“ připustil vedoucí využití ISS a podpory kosmonautů v ESA Martin Zell.

Po osobní návštěvě v evropském výcvikovém středisku kosmonautů není pochyb o tom, že vesmír naplnil studenty zájmem o vědu, techniku a matematiku. „Tato kosmická zkušenost v nich zůstane navždy,“ uzavírá Martin.

Další informace naleznete v české sekci webu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality | Vybrané aktuality a články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.