Česky English

Úvodní stránka Aktuality Věda podpoří misi pro sledování Slunce Proba-3

Věda podpoří misi pro sledování Slunce Proba-3

18.7.2017

Věda podpoří misi pro sledování Slunce Proba-3

V rámci vědeckého programu ESA byla odsouhlasena podpora technologického demonstrátoru Proba-3, což je dvojdružicová mise mající během letu ve formaci za cíl zkoumat oblast Slunce běžně skrytou naším pohledům.

Dvě družice tvořící misi Proba-3 mají plánované datum startu v roce 2020, přičemž poletí v přesné vzdálenosti od sebe tak, aby jedna na druhou vrhala stín. Tím zablokuje sluneční disk a bude možné studovat detaily Slunce obklopující korony, která je obvykle překryta oslňujícím svitem.

Proba-3, podobně jako všechny mise v této řadě sond, je především technologickým demonstrátorem, neboť má zkoumat techniky letu v přesné formaci. Díky tomu budou moci družice v příštích dekádách provádět stejné úkoly, jako jeden samostatný obří satelit.

Ovšem kromě toho, opět podobně jako všechny mise v této řadě, je zde i sekundární vědecký cíl: získat kvalitní a dosud nedostupná data je ostatně ten nejlepší způsob, jak prověřit, že technologie pracuje dle očekávání.

Mise Proba-3 nabídne vědcům zkoumajícím Slunce okno do vnitřního segmentu sluneční korony. Tedy do tajuplné oblasti, o které toho moc nevíme – ale která je o milión stupňů teplejší, než vlastní povrch Slunce.

Až doposud bylo nejlepším způsobem pozorování korony zatmění Slunce, i když rozptyl světla při průchodu zemskou atmosférou představoval omezující faktor.

Jako alternativa se poslaly do vesmíru „koronografy“, které si samy vytvářely umělé zatmění Slunce na družicích jako SOHO nebo Stereo. Ale u takto malých těles se světlo ohýbá kolem blokujících kotoučů, což omezuje pozorování nejdůležitější vnitřní korony.

Mise Proba-3 se s tímto omezením vypořádá tak, že kotouč koronogarfu poletí jako samostatná družice. Přesně 150 metrů daleko a v jedné linii se Sluncem. To by nám mělo otevřít nové pohledy na dynamické oblasti extrémně blízko ke slunečnímu povrchu, kde se rodí sluneční vítr a erupce nazývané CME (Coronal Mass Ejections). Právě erupce CME jsou hlavním zdrojem narušení kosmického počasí u Země.

Mise Proba-3 je financována skrze ředitelství ESA pro technologie, techniku a kvalitu, ale v červnu programový výbor agentury pro vědu doporučil další financování skrze ředitelství pro vědu.

„Je jasné, že bude velmi přínosné, aby se na financování mise podílel i vědecký program“ vysvětluje Andrei Zhukov z Belgické královské observatoře, který je zároveň hlavním řešitelem koronografu na misi Proba-3.

„Cítíme široké nadšení [pro misi] v komunitě zabývající se sluneční fyzikou. Výbor pro vědu proto na základě doporučení poradních sborů vědců z celé Evropsy doporučil, aby byla Proba-3 financována jako ‘mission of opportunity’ (mise využívající příležitost – pozn. překladatele).“

„Srozumitelně řečeno: fungování vědeckého operačního střediska mise Proba-3, které bude zpracovávat a distribuovat data k vědcům po celé Evropě, bude financováno z vědeckého programu ESA. Středisko bude umístěno v Belgii, přičemž bude přímo propojeno se středisky pro zpracování dat v Německu, Polsku a Rumunsku.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.