Česky English

Úvodní stránka Aktuality Uzavřen kontrakt na osm dalších družic systému Galileo

Uzavřen kontrakt na osm dalších družic systému Galileo

3.2.2012

Uzavřen kontrakt na osm dalších družic systému Galileo ESA dnes podepsala kontrakt na výrobu dalších osmi družic globálního navigačního systému Galileo. Zároveň podepsala další dohodu na úpravu nosné rakety Ariane-5 tak, aby tato mohla vynášet satelity systému Galileo po čtyřech najednou.

K podpisu došlo ve středisku Evropské komise v Europe House (Londýn) za přítomnosti viceprezidenta Evropské komise Antonia Tajaniho a ministra univerzit a vědy Velké Británie Davida Willettse.

Kontrakt na výrobu a zkoušky osmi družic Galileo získalo konsorcium firem vedené hlavním kontraktorem OHB System AG z Brém (Německo) za partnerství firmy Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) z Guildfordu (Velká Británie).

Toto konsorcium získalo již v lednu 2010 kontrakt na výrobu první čtrnáctikusové série družic.

A stejně jako dříve je firma OHB zodpovědná za konstrukci družice plus její celkovou integraci, zatímco SSTL bude vyrábět palubní navigační zařízení.

ESA zároveň podepsala další dva kontrakty. Jeden se společností Astrium ve Francii: na modifikaci varianty ES těžké rakety Ariane-5 tak, aby byla schopna dopravit na střední oběžnou dráhu najednou čtyři družice Galileo.

Druhý kontrakt představuje rezervaci úvodního startu takto modifikované rakety u pařížské společnosti Arianespace.

Ariane-5 ve verzi ES je v současné době používána k dopravě zásobovacích družic ATV (Automated Transfer Vehicle) k Mezinárodní kosmické stanici, která obíhá kolem Země ve výšce zhruba 380 kilometrů. Pro lety s družicemi Galileo na kruhovou dráhu ve výšce 23 222 km ovšem vyžaduje úpravy a rekvalifikaci.

Mimo jiné bude potřeba vyvinout speciální dispenzor, který ponese a na oběžné dráze pak postupně uvolní čtveřici družic.

Rekvalifikovaná raketa označovaná jako „Ariane-5 ES Galileo“ by měla být k dispozici ve druhé polovině roku 2014. Startovat bude stejně jako další dopravní prostředek systému Galileo, nosiče Sojuz, z Francouzské Guayany.

Evropské družice Galileo představují kombinaci nejpřesnějších atomových hodin kdy vyslaných do vesmíru k navigačním účelům – jejich maximální odchylka je jedna sekunda za tři milióny let – se silným vysílačem schopným produkovat přesný navigační signál.

Systém Galileo začal vznikat 21. října 2011, kdy první dvě ze čtyř zamýšlených družic Galileo IOV (In-Orbit Validation) dosáhly oběžné dráhy. Obě dnes pracují přesně tak, jak bylo plánováno. Druhý pár družic vydá do vesmíru koncem letošního léta.

Po nich budou následovat plně operační satelity řady FOC (Full Operational Capability), které dnes rukou společnou a nerozdílnou staví právě OHB a SSTL.

Návrh, vývoj a ověřovací fáze IOV systému Galileo provádí ESA a je spolufinancována Evropskou komisí. Následující fáze FOC je řízena a financována přímo Evropskou komisí: ta ovšem pověřila svým zastupováním i v této věci ESA.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.