Česky English

Úvodní stránka Aktuality Úspěšné vypuštění družice EDRS-C

Úspěšné vypuštění družice EDRS-C

8.8.2019

Úspěšné vypuštění družice EDRS-C

Druhá družice konstelace formující systém EDRS (European Data Relay System) byla úspěšně dopravena na oběžnou dráhu.

Satelit odstartoval na palubě rakety Ariane 5 z evropského kosmodromu Kourou (Francouzská Guayana) 6. srpna ve 21:30 h středoevropského času (19:30 h UTC).

Systém EDRS dovolí pozorovat Zemi v téměř reálném čase, což urychlí reakci na mimořádné situace a podpoří vývoj nových služeb i produktů, které povedou ke vzniku nových pracovních míst a zvýšení prosperity.

Systém EDRS, který jeho soukromý operátor Airbus označuje jako „kosmická datová dálnice“, využívá inovativní laserovou technologii k dramatickému snížení času potřebného k tomu, aby družice dálkového průzkumu Země dodaly informace do řídicího střediska.

Družice jsou schopné předávat data rychlostí až 1,8 Gbit/s.

Nejnovější družice, která nese název EDRS-C, bude operovat z geostacionární oběžné dráhy. Doplní tak sesterský satelit EDRS-A, který byl vypuštěný v lednu 2016.

Geostacionární dráha, mnohem vyšší než typická nízká oběžná dráha, dovoluje konstelaci EDRS udržovat téměř konstantní spojení s družicemi dálkového průzkumu Země. Ty jsou jinak odkázané na vysílání získaných dat jen v době přímé viditelnosti s pozemní stanicí, což ovšem způsobuje prodlevy získávání informací trvající až 90 minut.

Namísto toho dokážou družice EDRS posílat informaci na Zemi v téměř reálném čase.

Od konce roku 2016 systém EDRS denně přenáší snímky Země získávané v rámci programu Copernicus rodinou čtyř družic Sentinel.

Bude také používaný k přenášení informací z Mezinárodní kosmické stanice: jen je třeba potřebné komunikační vybavení instalovat na vnější plášť evropské laboratoře Columbus.

EDRS je nový nezávislý evropský družicový systém, který představuje partnerství soukromého a veřejného sektoru mezi ESA a společností Airbus. Je součástí snahy ESA o maximalizaci přínosu pro průmysl využitím efektivního řízení spojeného s nejlepšími komerčními praktikami.

Během startu měla raketa Ariane 5 nové a mírně prodloužené kryogenní nádrže horního stupně. To jí umožnilo nést o několik set kilogramů pohonných látek více, což odpovídalo delší práci motoru o zhruba 30 sekund – a zvýšení nosnosti na geostacionární dráhu o přibližně 100 kg.

Tyto modifikace jsou částí pokračujícího vývoje ESA, který má za cíl zajistit v případě Ariane 5 a chystané Ariane 6 konkurenceschopnost na globálním trhu s nosnou kapacitou.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.