Česky English

Úvodní stránka Aktuality Upozornění pro média: první let platformy SmallGEO

Upozornění pro média: první let platformy SmallGEO

26.1.2017

Upozornění pro média: první let platformy SmallGEO

Nová univerzální evropská platforma pro malé družice SmallGEO se dočká svého premiérového letu. V časných hodinách ji 28. ledna vynese do vesmíru raketa Sojuz.

Platforma SmallGEO nese telekomunikační vybavení Hispasat 36W-1 stejnojmenného operátora. Jde o první partnerství mezi ESA a španělským telekomunikačním operátorem, během něhož získá tato platforma vyrobená německou firmou OHB System AG „kosmické ostruhy“.

Jde také o první telekomunikační družici vyvinutou, vyrobenou a odzkoušenou v Německu po více než čtvrt století. Start bude zároveň představovat první použití rakety Sojuz k vynesení více než třítunové telekomunikační družice na dráhu přechodovou ke geostacionární z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana).

Start je plánovaný na 28. ledna v 1:03 h GMT (tedy 2:03 h středoevropského času, 22:03 h času místního – ale to ještě 27. ledna).

Cílovou destinací družice je geostacionární pozice nad 36. stupněm západní délky, odkud bude zajišťovat širokopásmové připojení pro Evropu, Kanárské ostrovy a Ameriku.

Nabídne ho díky komunikačnímu vybavení Redsat, které má lepší kvalitu signálu a flexibilnější pokrytí povrchu nezávislým směrováním až čtyř překonfigurovatelných paprsků v pásmu Ku. Sílu a směrování jednotlivých paprsků je přitom možné upravovat podle potřeby.

Společně s tradičním komerčním komunikačním vybavením využívající pokročilé transpondéry v pásmech Ka a Ku nabízí Redsat vyšší přenosovou rychlost. Stejně tak je schopná konvertovat data přijímaná ve stávajícím standardu do standardu budoucí generace DVBS (Digital Video Broadcasting Second).

Platforma SmallGEO a mise Hispasat 36W-1 byly vyvinuty v rámci programu ESA ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems), jehož cílem je přeměňovat výzkumné a vývojové investice do komerčních produktů. Pomáhá zajišťovat budoucí úspěch Evropy a Kanady v oblasti vysoce konkurenčního globálního trhu s družicovou komunikací.

Start bude streamovaný živě a přenášený na webové stránce ESA.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.