Česky English

Úvodní stránka Aktuality Týmy zajišťující přípravu družice Sentinel-2 jsou připraveny

Týmy zajišťující přípravu družice Sentinel-2 jsou připraveny

23.2.2017

Týmy zajišťující přípravu družice Sentinel-2 jsou připraveny

Cesta do vesmíru není nikdy rutinní záležitostí, a tak řídicí středisko mise Sentinel-2 neponechává nic náhodě a pilně se připravuje na hektické dny, které budou následovat bezprostředně po jejím startu.

Mise Sentinel-2 byla vypuštěna v roce 2015, přičemž šlo o první ze dvou téměř identických družic pro pořizování barevnách snímků zemského povrchu. Ty jsou následně soustřeďované pro využití v evropském programu GMES/Copernicus.

Nyní tedy družici Sentinel-2A doplní její dvojče, Sentinel-2B. V páru tak budou mapovat veškerý zemský pokryv, velké ostrovy, vnitrozemní a pobřežní vody, a to každých pět dní.

Družici Sentinel-2B vynese na oběžnou dráhu raketa Vega z evropského kosmodromu v Kourou (stát Francouzská Guayana) 7. března v 1:49 h GMT (2:49 h středoevropského času). Ihned po startu její řízení převezmou týmy specialistů ve středisku ESA v německém Darmstadtu.

Půjde o pátou družici Sentinel, která se pod hlavičkou ESA vydá do vesmíru.

„Zhruba hodinu po startu bychom měli přijmout první signály z družice. A to hned poté, co se tato oddělí od horního stupně nosné rakety. Následně rozloží své panely slunečních baterií a zaujme správnou orientaci,“ vysvětluje manažer operací mise Sentinel-2A Franco Marchese.

„Pro nás to bude znamenat počátek kritické fáze zahájení orbitálních operací, kdy budeme pracovat čtyřiadvacet hodin denně na ustanovení dvoucestného datového spojení. A pak začneme zapínat a ověřovat jednotlivé kritické systémy.“

„Musíme mít jistotu, že družice je v pořádku a ve stabilní konfiguraci. To jsou základní první kroky na cestě k operačnímu provozu.“

Řízení non-stop

Během prvních tří nejnáročnějších dní ve vesmíru dojde k odemknutí krytu kamery a nakonfigurování družice tak, aby byla schopná provádět manévry.

Ale cesta do vesmíru nikdy není rutinní záležitostí a navzdory devatenácti měsícům zkušeností s první družicí prošly týmy v Darmstadtu dlouhými týdny výcviku. Ty mají zajistit, že každý bude připravený na plánované vyvedení družice na oběžnou dráhu a na všechny možné problémy, které se mohou vyskytnout.

„Zatímco očekáváme, že vše proběhne tak, jak bylo plánováno, jsou tu i věci, které se predikovat nedají,“ vysvětluje manažerka operací mise Sentinel-2B Michelle Collinsová.

„Může dojít k selhání hardware nebo systému na družici nebo v rámci pozemního segmentu. Třeba jedna ze sledovacích stanic může nečekaně vypadnout z provozu, nebo bude třeba rychle se vyhnout srážce s úlomkem kosmického smetí.“

„A proto musíme být připraveni a jako tým pracovat efektivně.“

Například v dubnu 2014 musela družice Sentinel-1A provést jen několik hodin po startu úhybný manévr, aby se vyhnula kusu kosmického odpadu.

 

Příprava „týmu týmů“

Pro start a první dny na oběžné dráze budou technici pracující přímo na družici Sentinel-2 spojeni tak, aby vytvořili „tým týmů“.

Skládat se bude z expertů na letovou dynamiku, v pozemních stanicích, specialistů na softwarové systémy a dalších odborníků v řídicím středisku, stejně jako z podpůrných týmů ve firmách, které družici vyráběly – a z inženýrů ESA, kteří ji navrhli a na vše dohlíželi.

Každý má důležitou roli, bez níž by vše neproběhlo hladce.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2019

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril