Česky English

Úvodní stránka Aktuality Tým observatoře ESA Planck obdržel prestižní cenu

Tým observatoře ESA Planck obdržel prestižní cenu

18.5.2018

Tým observatoře ESA Planck obdržel prestižní cenu

Tým observatoře ESA Planck byl oceněný Gruberovu kosmologickou cenou za rok 2018. A to za misi mapující kosmické mikrovlnné záření: zbytkovou radiaci z Velkého třesku, která je stále pozorovatelná.

Cenu každoročně uděluje Gruberova nadace z Yale University ve Spojených státech. Jejím cílem je upozornit na „individuality, jejichž výzkum inspiruje a dovoluje zásadní posun ve znalostech a kultuře“.

Tým a zvláště jeho členové Nazzareno Mandolesi a Jean-Loup Puget, vedoucí konsorcií přístrojů pokrývajících nízké a vysoké frekvence, rozšířili prestižní seznam vítězů pokrývající některé z nejzajímavějších kapitol ve vývoji kosmologie od počátku 21. století.

Mise poskytla nejdetailnější kdy vytvořenou mapu kosmického mikrovlnného pozadí. To vědcům umožňuje studovat 13,8 miliardy let starou historii vesmíru ve větších detailech, než dosud. Tato pozorování dále pomáhají studovat teorie řešené dalšími vědci, jako je třeba inflační rozpínání, k němuž mělo dojít v prvních okamžicích trvání vesmíru.

„Jsme nadšení a hrdí z udělení této prestižní ceny,“ komentuje ředitel vědeckých programů v ESA Günther Hasinger.

„Mise ESA Planck má opravdu zásadní význam pro naše chápání moderní kosmologie. Je mi opravdu potěšením pogratulovat a poděkovat mnoha stovkám vědců a techniků, kteří stojí za tímto neskutečným úspěchem,“ dodává.

„Můj bývalý manžel Peter Gruber a já jsme založili v roce 2000 program mezinárodních ocenění, abychom ocenili a podpořili mimořádné jednotlivce v oblasti věd a lidských práv,“ vysvětluje Patricia Gruberová, spoluzakladatelka Gruberovy nadace. „Můj manžel by nepochybně byl potěšený stejně jako já, že vědní obory mají v roce 2018 neutuchající vitalitu. O tom svědčí i letošní laureáti cen.“

Nadace uděluje též ceny v oblasti genetiky a neurověd. Každá cena je doprovázena zlatou medailí a finanční prémií 500 tisíc dolarů.

V letošním roce jde už o druhou cenu pro tým observatoře Planck. Už v lednu byl oceněný britskou Královskou astronomickou společností.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.