Česky English

Úvodní stránka Aktuality Třetí evropský servisní modul lodi Orion sveze kosmonauty na Měsíc

Třetí evropský servisní modul lodi Orion sveze kosmonauty na Měsíc

23.7.2019

Třetí evropský servisní modul lodi Orion sveze kosmonauty na Měsíc

NASA a ESA mají dlouhodobý plán, v němž počítají s Evropou coby dodavatelem servisního modulu ESM (European Service Modules) pro kosmickou loď Orion. Poté, co NASA oznámila svůj záměr vyslat člověka zpět na Měsíc před koncem roku 2024, bylo zároveň rozhodnuto, že se třetí vyrobený ESM bude na tomto letu podílet.

Mise Artemis-3 je plánovaná na raketě NASA SLS (Space Launch Systém) v roce 2024, kdy čtyři astronauti na palubě lodi Orion vstoupí na lunární oběžnou dráhu, kde se spojí s plánovanou stanicí Gateway. Zde dva z astronautů přestoupí do lunárního modulu a vydají se na cestu do oblasti jižního pólu Měsíce.

ESA už dodala první modul ESM, který byl tento měsíc spojený s pilotovaným modulem premiérové lodi Orion. Druhý modul je nyní vyráběný v německých Brémách, odkud bude do USA odeslaný v průběhu příštího roku.

Nově uzavřená dohoda umožňuje začít stavbu třetího ESM pro Orion. Servisní modul poskytne vše, co astronauti potřebují pro to, aby mohli bezpečně žít a dorazit na lunární oběžnou dráhu: vzduch, vodu, elektrickou energii, pohon, kontrolu teploty a strukturální stabilitu.

Kontrakt na dva moduly ESM už ESA s hlavním dodavatelem, společností Airbus DS v Brémách, uzavřela, úvodní nákupy pro třetí exemplář už byly provedeny. Kompletní detaily plného kontraktu jsou aktuálně v jednání. V rámci mise Artemis-3 na Měsíci přistanou dva astronauti: třináctý a čtrnáctý člověk, kteří se po jeho povrchu projdou. Poprvé v historii bude navštívený jižní pól Měsíce. Tedy místo s permanentně osvícenými oblastmi, stejně jako s místy věčného stínu, kde lze pátrat po stopách starobylého lunárního ledu.

„Náš tým přijal uzavření dohody s nadšením,“ komentuje Philippe Deloo z týmu ESM ESA. „Jsme skutečně pyšní, že vyvíjíme první loď mající za úkol vrátit lidstvo k Měsíci. Plavidlo mající s lidmi na Měsíci přistát, si je poté převezme.“

„Práce na třetím modulu ESM skutečně představuje něco nového. Pracujeme na hardware, se kterým chce NASA dopravit první ženu na Měsíc,“ komentuje vedoucí vývoje pilotovaného a robotického průzkumu v ESA Nico Dettmann.

„Kosmická loď Orion tvoří základ infrastruktury, kterou budujeme u Měsíce – včetně sestavení stanice Gateway a návratu vzorků horniny získaných robotickými misemi,“ doplňuje Nico Dettman. „Jsme nadšeni, že pokračujeme v plodné mezinárodní spolupráci s NASA. I v roce padesátého výročí prvních pilotovaných přistání na Měsíci.“

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril
Všechna práva vyhrazena © 2020 NETservis s.r.o.