Česky English

Úvodní stránka Aktuality Třetí evropská nákladní loď se spojila s kosmickou stanicí

Třetí evropská nákladní loď se spojila s kosmickou stanicí

29.3.2012

Třetí evropská nákladní loď se spojila s kosmickou stanicí Zásobovací loď ESA ATV Edoardo Amaldi dokončila první stupeň spojení s ruským modulem Zvezda na Mezinárodní kosmické stanici.

Připojení proběhlo hladce poté, co spojovací sonda z ATV byla v 0:31 h středoevropského času (22:31 h GMT) zachycena v připojovacím kuželu. V tuto chvíli se sonda zasunuje, na což naváže zaklapnutí zámků u obou kosmických lodí. Zároveň s tím budou propojeny datové a elektrické kabely.

Dvacetitunová zásobovací družice letěla zcela automaticky – ač byla nepřetržitě monitorována ze Země. Spojila se s 450 tun těžkým orbitálním komplexem pohybujícím se rychlostí 28 000 km/hodinu vůči Zemi s přesností šesti centimetrů.

„Nikdo nemůže říct, že takto hladké a šetrné spojení mezi dvěma rozměrnými kosmickými loděmi je snadné nebo rutinní,“ uvedl ředitel ESA pro pilotované lety a operace Thomas Reiter.

„Technologie, které jsme na ATV demonstrovali, přitom mají ohromný potenciál pro budoucí pilotované a průzkumné mise.“

Setkání bylo provedeno díky přesné posloupnosti několika kroků, během nichž se nákladní loď postupně přibližovala ke kosmické stanici. Loď při těchto operacích fungovala zcela automaticky, když její oddělený palubní systém dbal na bezpečnost kosmické stanice i její posádky.

Na přibližování dohlížel jak tým v pozemním řídicím středisku ATV Control Centre v Toulouse, tak kosmonaut ESA André Kuipers se svými kolegy přímo na palubě kosmické stanice. Všichni byli připraveni zasáhnout v případě, že by se něco mimořádného stalo.

Stejně jako předchozí výpravy, je i ATV-3 jakási „víceúčelová“ mise. Coby kosmický tahač nese 3150 kilogramů pohonných látek, aby pomocí zážehů svých motorů pomohla zvýšit oběžnou dráhu stanice, která vlivem odporu atmosféry stále klesá. Stejně tak je připravena zajistit korekční manévr, kdyby bylo nutné uhnout před kusem kosmického smetí. ATV navíc udržuje i orientaci celé stanice ve chvíli, kdy se k ní přibližuje další kosmická loď.

ATV ovšem slouží i jako tanker, když přiváží 860 kg pohonných látek, 100 kg kyslíku a vzduchu a 280 kg pitné vody. Vše bude přečerpáno do zásobníků na stanici.

Coby kosmický náklaďák pak ATV veze 2200 kg „suchého“ nákladu, jako jsou vědecké přístroje, náhradní díly, jídlo a oblečení pro kosmonauty.

Během pěti měsíců, které ATV zůstane u kosmické stanice, bude fungovat jako dočasný modul: nabídne 45 metrů krychlových prostoru pro bydlení navíc. Při předchozích misích si kosmonauti ATV nemohli vynachválit coby „nejtišší místo na stanici“ a modul se stával oblíbeným pracovištěm i ložnicí.

Na závěr své mise, který je plánovaný na 27. srpna, se ATV-3 oddělí od kosmické stanice. Na své palubě poveze odpadky a nepotřebné vybavení. Následující den bude během řízeného manévru navedený k likvidaci v hustých vrstvách atmosféry nad Tichým oceánem.

Další informace naleznete v české sekci webu ESA.

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril