Česky English

Úvodní stránka Aktuality Tmavé duny Marsu: kráter Moreux

Tmavé duny Marsu: kráter Moreux

24.3.2020

Tmavé duny Marsu: kráter Moreux

Oblast Terra Sabaea na Marsu, která je známá pro své široké pruhy výrazných vlnících se dun, je domovem mnoha fascinujících geologických útvarů. Patří mezi ně třeba i známý kráter Moreux, který je středobodem nového snímku sondy ESA Mars Express.

Kráter Moreux na Marsu zachycuje množství neobvyklých geologických procesů a útvarů. Nachází se na severním okraji Terra Sabaea. To je velká oblast na Marsu, která je pokrytá krátery a poznamenaná ledovcovými toky, dunami, členitým terénem a složitými sítěmi hřebenů.

Při srovnání s jinými dopadovými krátery na Marsu a Zemi vypadá Moreux mírně pokřivený a chaotický, což je ovšem důsledek probíhající eroze na planetě. Okraj kráteru elipsovitého tvaru je pobořený, jeho stěny nepravidelné a vlnité, ve středu pak má výrazný „vrcholek“ ze dna kráteru coby pozůstatek okamžiku, kdy se materiál po prvotním dopadu odrazil a vzedmul nahoru.

Při pohledu na tento vrcholek z oběžné dráhy je těžké získat detailnější představu o jeho velikosti, ale nejde vůbec o žádného „drobečka“: na výšku má zhruba dva kilometry. Vlastní kráter je přitom přibližně tři kilometry hluboký a na délku má 135 km.

Pestrost barev zachycených na snímku jako je tento, který pořídila kamera HRSC (High Resolution Stereo Camera) na sondě Mars Express, přitom vypovídá o historii oblasti, materiálech nebo útvarech na povrchu.

V případě kráteru Moreux jsou barevné rozdíly velmi ostré: zatímco okolní materiál nabývá odstínů máslových nebo karamelových, stěny kráteru jsou tmavé. Připomínají tak rozmazaný prsten z uhlí nebo popela. Dno kráteru pak pokrývají tmavě hnědé nebo rovnou černé duny, přičemž středový vrcholek má světle oranžovou barvu. V okolí jsou pak vidět tmavé stopy po materiálu vyvrženém z kráteru během dopadové události. Ten je patrný od jeho okrajů a postupně se stává bledším, až mizí v okolním terénu.

Tato pestrá paleta barev reflektuje podobně pestré geologické složení. Předpokládá se, že duny uvnitř i vně kráteru obsahují písečný materiál bohatý na pyroxen a olivín. Minerály tvořící skály pak jsou mafické (obsahují magnézium a železo) a jedním z jejich typických znaků je charakteristický tmavý vzhled.

Předpokládá se, že martovské větry smetly a shromáždily jemný, čedičový a sopečný písek a popel do kráteru a navanuly jej kolem něj. Čedičová hornina tak je běžná jak na Marsu, tak na dalších nebeských tělesech. Jedná se například o základní komponentu moří na Měsíci a způsobuje, že tyto se jeví výrazné a tmavší než měsíční vrchovina.

Mnohé z útvarů, jako duna nebo toky, obklopující středový vrcholek a jižní oblast kráteru Moreux se zdají být vytvořené ledem. Předpokládá se, že k tomu došlo během několika nezávislých událostí v posledních miliónech let.

Mnohé další útvary pak vykazují znaky větrné eroze nebo byly zformovány jiným způsobem působením procesů spojených s větrem. Jde zejména o duny pokrývající dno kráteru. Tyto duny jsou převážně srpovitého tvaru (barchanoidní) a prozrazují mnohé o směru větru v kráteru a kolem něj.

Z orientace těchto dun vědci odvodili systém převládajících větrů, které pravděpodobně měly vliv na topografii vlastního kráteru. Duny na sever a východ od středového pahorku byly ovlivněny větry vanoucími ze severovýchodu, zatímco duny nacházející se v západní části kráteru byly formovány větry ze severozápadu.

Tento střet větrných proudů vytváří v kráteru Moreux zajímavou a unikátní morfologii dun, což jen podtrhává jedinečnost těchto útvarů.

Další informace (v angličtině) jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA).

Autor: Tomáš Přibyl   |   Sekce: Aktuality   |   Tisk   |   Poslat článek známému
RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2020

2017 Odbor ITS, kosmických aktivit a VaVaI 

Background image ©ESA - P.Carril